Gratis Android-apps har usynlig kontakt til tusindevis af reklameservere

Din telefons gratis applikationer kommunikerer ofte med et hav af reklame- og sporingstjenester, uden du bliver informeret om det. Det er ikke alle kontakterne, der er lige stuerene.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

I de myriader af mobil-apps, der står på spring for at blive hentet ned på din telefon, er mange reklamefinansierede eller gratis.

Denne type apps kobler sig gerne op mod diverse netsider, ofte uden at du bliver informeret om det og er derfor uden for din kontrol.

Sikkerhedsforskere har nu analyseret på teknologien for at afsløre, hvor mange netsider de gratis applikationer egentlig kommunikerer med.

Det tal har vist sig at være meget højt, og det er ikke alle kontaktsiderne, der er lige stuerene.

Det er det MIT-tilknyttede magasin Technology Review, der beretter om de franske forskeres resultater, som for en god orden skyld kun gør sig gældende for Android-applikationer.

Hele undersøgelsen er publiceret i denne rapport (PDF).

5.000 apps under luppen

Forskerne har hentet ikke mindre end 5.000 gratis applikationer fra samtlige 25 kategorier i Google Play-butikken.

De små programmer er blevet afviklet på en Samsung S3-telefon, der samtidig var koblet til en server, som registrerede alle de netadresser, som den enkelte app forsøgte at koble sig op mod.

For de 5.000 stykker kode blev der samlet set gjort forsøg på at ramme hele 250.000 netadresser fordelt på cirka 2.000 topdomæner.

Adresserne blev så kontrolleret mod databaser med netadresser, som er associeret med enten reklame eller sporing af brugeradfærd.

Resultatet blev, at 66 procent af de downloadede applikationer forsøgte at koble sig op til reklamerelaterede netadresser. Andelen, der skabte kontakt til sporingsrelaterede netadresser, var en del mindre og lå på cirka 27 procent, hvilket dog stadig må anses som ganske betragteligt.

Manglende sikkerhed i apps er et spørgsmål, der trækker en del opmærksomhed i øjeblikket. Læs mere her: Ekspert advarer om vanvittig mangel på sikkerhed og privacy i apps

Mange tvivlsomme adresser

Forskerne giver således også udtryk for, at de 27 procent er et højt tal. Det skyldes ikke mindst, at denne praksis ofte opfattes som negativ af brugerne, og at sporing som oftest sker i det skjulte.

16 procent af disse apps kobler sig til 100 eller flere netadresser, der er associeret med tracking af brugerne.

Flere af disse befinder sig i en tvivlsom kategori.

Via den såkaldte Webutation-tjeneste, der vurderer om en webadresse er sikker og til at stole på, kom forskerne frem til at 2,5 procent af domænerne var kategoriseret som mistænkelige og 2,9 procent var kategoriseret som direkte ondsindede.

Da kontakterne til de eksterne websider ofte er usynlige for almindelige brugere, er det svært at gøre noget ved problemet. Bortset fra, at man skal være kritisk i valget af apps og søge information om andre brugeres erfaringer med den applikation, man har tænkt sig at hente.

Har du et godt bud på, hvordan man kan undgå denne type apps, så del endelig din viden i debatten. 

Læs også:

Alvorligt problem: Både Android og iOS har apps uden ordentlig kryptering

Ubehagelig SSL-sårbarhed griber om sig: 25.000 iOS-apps er i farezonen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS