Ubehagelig SSL-sårbarhed griber om sig: 25.000 iOS-apps er i farezonen

25.000 apps til iOS kan angribes af hackere, fordi koden, der skal sikre krypteret kommunikation, indeholder kritiske fejl.

Artikel top billede

De omkring 1.500 iOS-apps, der menes at have en SSL-sårbarhed, der gør det lettere for hackere at afkode ellers krypterede informationer, vokser nu til potentielt over 25.000 apps.

Det er virksomheden SourceDNA, der også afslørerede den oprindelige sårbarhed, der nu føjer nye oplysninger til sagen.

SSL-sårbarheden er opstået via en bug i open source kode-biblioteket AFNetworking, som en del udviklere gør brug af, når de udvikler apps.

"Kan I huske, da 1.500 sårbare apps var en stor sag? Hvad med 25,000+ apps? Der er en anden AFNetworking SSL-sårbarhed, der blotter brugerdata overfor for en hacker med et certifikat til 50 dollars," forklarer SourceDNA.

Virksomheden fortæller, at version 2.5.1 af AFNetworking SSL-koden indeholdt den oprindelige sårbarhed, og at den ganske vist blev lukket med version 2.5.2.

"... men der var en anden fejl i nærheden i den samme kode. Domænenavns-validering kunne slås til ved hjælp af ‘validatesDomainName', men var slået fra som standard. Det blev kun slået til, når søgning efter certifikater var slået til, noget som for få udviklere gør brug af."

Ifølge SourceDNA har problemet derfor været, at en hacker kunne opsnappe data fra en SSL-session imellem en app og internettet.

"Fordi domænenavnet ikke blev tjekket, behøvede de blot et troværdigt SSL-certifikat til en vilkårlig webserver, noget du kan købe for 50 dollars."

Kan tage lang tid at lukke sårbarheden

Denne sårbarhed var noget overraskende til stede i AFNetworking 2.5.2, selv om den var blevet identificeret før den version blev frigivet, forklarer SourceDNA. 

Nu er version 2.5.3 så frigivet, og den skulle i princippet fjerne sårbarheden - men det rykker først noget ved sikkerheden, når app-udviklerne, der i dette tilfælde står bag de 25.000+ apps, implementerer den nye SSL-kode.

Det arbejde kan godt tage et stykke tid, da de mange tusinde apps - hvis udviklerne altså overhovedet opdaterer dem - først skal have implementeret den nye SSL-kode, hvorefter de skal godkendes af Apple og frigives i App Store - hvorefter brugerne jo så også skal opdatere appen.

Der er generelt et problem med, at alt for mange apps har ringe eller slet ingen kryptering af kommunikationen.

Computerworld bragte i sidste uge flere artikler om den manglende sikkerhed i mange apps.

Og det er langt fra kun iOS-apps, der kan være sårbare. Will Dormann, der er sikkerhedsforsker ved CERT på Carnegie Mellon University, har afsløret, at ud af en million scannede Android-apps havde 23.667 apps ikke styr på de sikre forbindelser.

Læs også:

Sikkerhedsfirma advarer: iOS-sårbarhed kan sende iPhone i uendelig reboot

Ekspert advarer om vanvittig mangel på sikkerhed og privacy i apps

Alvorligt problem: Både Android og iOS har apps uden ordentlig kryptering

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulent til IT-kontraktstyring og IT-udbud i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    LB Forsikring

    Digital Performance & CRO Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS