Ubehagelig SSL-sårbarhed griber om sig: 25.000 iOS-apps er i farezonen

25.000 apps til iOS kan angribes af hackere, fordi koden, der skal sikre krypteret kommunikation, indeholder kritiske fejl.

Artikel top billede

De omkring 1.500 iOS-apps, der menes at have en SSL-sårbarhed, der gør det lettere for hackere at afkode ellers krypterede informationer, vokser nu til potentielt over 25.000 apps.

Det er virksomheden SourceDNA, der også afslørerede den oprindelige sårbarhed, der nu føjer nye oplysninger til sagen.

SSL-sårbarheden er opstået via en bug i open source kode-biblioteket AFNetworking, som en del udviklere gør brug af, når de udvikler apps.

"Kan I huske, da 1.500 sårbare apps var en stor sag? Hvad med 25,000+ apps? Der er en anden AFNetworking SSL-sårbarhed, der blotter brugerdata overfor for en hacker med et certifikat til 50 dollars," forklarer SourceDNA.

Virksomheden fortæller, at version 2.5.1 af AFNetworking SSL-koden indeholdt den oprindelige sårbarhed, og at den ganske vist blev lukket med version 2.5.2.

"... men der var en anden fejl i nærheden i den samme kode. Domænenavns-validering kunne slås til ved hjælp af ‘validatesDomainName', men var slået fra som standard. Det blev kun slået til, når søgning efter certifikater var slået til, noget som for få udviklere gør brug af."

Ifølge SourceDNA har problemet derfor været, at en hacker kunne opsnappe data fra en SSL-session imellem en app og internettet.

"Fordi domænenavnet ikke blev tjekket, behøvede de blot et troværdigt SSL-certifikat til en vilkårlig webserver, noget du kan købe for 50 dollars."

Kan tage lang tid at lukke sårbarheden

Denne sårbarhed var noget overraskende til stede i AFNetworking 2.5.2, selv om den var blevet identificeret før den version blev frigivet, forklarer SourceDNA. 

Nu er version 2.5.3 så frigivet, og den skulle i princippet fjerne sårbarheden - men det rykker først noget ved sikkerheden, når app-udviklerne, der i dette tilfælde står bag de 25.000+ apps, implementerer den nye SSL-kode.

Det arbejde kan godt tage et stykke tid, da de mange tusinde apps - hvis udviklerne altså overhovedet opdaterer dem - først skal have implementeret den nye SSL-kode, hvorefter de skal godkendes af Apple og frigives i App Store - hvorefter brugerne jo så også skal opdatere appen.

Der er generelt et problem med, at alt for mange apps har ringe eller slet ingen kryptering af kommunikationen.

Computerworld bragte i sidste uge flere artikler om den manglende sikkerhed i mange apps.

Og det er langt fra kun iOS-apps, der kan være sårbare. Will Dormann, der er sikkerhedsforsker ved CERT på Carnegie Mellon University, har afsløret, at ud af en million scannede Android-apps havde 23.667 apps ikke styr på de sikre forbindelser.

Læs også:

Sikkerhedsfirma advarer: iOS-sårbarhed kan sende iPhone i uendelig reboot

Ekspert advarer om vanvittig mangel på sikkerhed og privacy i apps

Alvorligt problem: Både Android og iOS har apps uden ordentlig kryptering

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S