40.000 routere kidnappet: Nu misbruges de til DDoS-angreb

It-kriminelle har kapret 40.000 routere og misbruger dem nu til at udføre DDoS-angreb.

Artikel top billede

Uden at de mange brugere ved det, bliver mindst 40.000 routere til private hjem og kontorer i øjeblikket misbrugt til at udføre DDoS-angreb.

Small Office/Home Office (SOHO)-routerne er blevet overtaget af de it-kriminelle, så de kan indgå i det botnet, der muliggør angreb, skriver Threatpost.

Angrebene har stået på siden slutningen af december, lyder det fra sikkerhedsfirmaet Incapsula, der kan oplyse, at botnet-aktiviteterne pludselig greb om sig i april måned.

En stor del af routerne i botnettet er fra Ubiquiti Networks, og det skyldes, at netop disse routere har en firmware-sårbarhed, så kriminelle kan komme til at tilgå dem.

Samtidig har mange af de ramte routere stadig de login-oplysninger, som var forudindstillet fra fabrikken side, hvilket traditionelt modtages med kyshånd af folk med onde it-hensigter.

Læs også: Router-sårbarhederne står i kø: Så galt står det til lige nu

Installerer MrBlack-malware

På grund af de nævnte sårbarheder kan man blandt andet overvåge trafikken, udføre man-in-the-middle-angreb, cookie hijacking og opnå adgang til andre enheder på netværket, lyder det hos Threatpost.

Incapsula oplyser, at selskabet har opfanget 40.269 IP-adresser, der tilhører 600 internetleverandører i 109 lande, så der er tale om et omfattende botnet. 

Det skal dog tilføjes, at 85 procent af de kaprede routere menes at befinde sig i Thailand og Brasilien.

Fælles for alle de ramte routere er, at de it-kriminelle har haft held til at indlemre dem i botnettet, typisk via malwaren MrBlack, så eksempelvis websider kan bombarderes med forespørgsler, til de til sidst tvinges i knæ.

"Efter at have undersøgt 13.000 malware-filer, så vi, at hver kompromitteret router i gennemsnit indeholdt fire varianter MrBlack-malware og andre malware-filer, inklusiv Dofloo og Mayday, der også bruges til DDoS-angreb," forklarer selskabet i et blogindlæg.

"Baseret på profilen på angrebsmål og -mønstre ved vi, at de kompromitterede routere udnyttes af adskillige grupper eller individder. Da det er så let at kidnappe disse enheder, forventer vi, at de vil blive udnyttet af endnu flere kriminelle," lyder det videre fra Incapsula.

Det kan du gøre

Sikkerhedsfirmaet har gjort producenterne af de ramte routere opmærksomme på sårbarhederne, og anbefalingen er nu, at man opdaterer firmwaren, så snart det er muligt.

Samtidig skal man slå muligheden for fjernadgang fra - og naturligvis aldrig anvende producentens standard-brugernavn og -adgangskode.

Der er i øjeblikket forskellige en stribe sårbarheder i en lang række routere fra forskellige producenter. Du får et overblik over situationen her.

Læs også:

Router-sårbarhederne står i kø: Så galt står det til lige nu

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S