0-dagssårbarhed rammer Java - Oracle knokler

Koden til Oracles Java-software er blevet ramt af en sårbarhed, der endnu ikke kan lukkes med en opdatering. Oracle knokler på en løsning, men der er ingen grund til panik i Danmark.

Artikel top billede

Sikkerhedsfirmaet TrendMicro har identificeret en hidtil ukendt sårbarhed i JavaJRE, hvor der endnu ikke er udviklet en sikkerhedslap.

Det, der også kaldes for en 0-dagssårbarhed.

Fra sikkerhedsfirmaet CSIS lyder det, at sårbarheden allerede anvendes aktivt af en APT (advanced persistent threat)-gruppe, som traditionelt udvælger mål i vesten, og tidligere er gået efter større organisationer som NATO og EU samt mål i USA.

APT-truslen anses også for at være et af de største sikkerhedsproblemer i Danmark lige nu.

Det kan du læse mere om her: Her er den største sikkerhedstrussel mod danske virksomheder lige nu: Har du hørt om APT?

Oracle, der står for vedligeholdelse af koden til Java, har erkendt problemet og fortæller, at der knokles på at rette det.

Kun i den nye version af Java

Sårbarheden er registreret i den nyeste udgave af JavaJRE i version 1.8.0.45, men den er ikke registreret i de ældre versioner som 1.6 og 1.7.

Det betyder dog ikke, at man bare kan nedgradere sin Java-installation, fordi de ældre versioner er sårbare overfor andre kritiske svagheder, der er rettet i den nye version.

Foreløbig skal vi dog ikke være bekymrede i Danmark.

"Vi har ingen indikation af, at der er mål i Danmark, som er berørt af denne kampagne. Af samme grund ser det ud til, at sårbarheden foreløbig kun anvendes i målrettede spear phishing-angreb," oplyser CSIS.

Den kode, der misbruger sårbarheden i JavaJRE, installerer en bagdør på sårbare systemer - hvilket i øjeblikket vil sige alle Java-installationer, da der ikke er udviklet en patch af Oracle.

"I første fase afvikles kode i hukommelsen, som installerer en dropper, der forbinder sig til en stribe domæner, der henter hovedkomponenten. Den binder så maskinen ind i et botnet," forklarer CSIS.

0-dagssårbarheden findes i både Linux- og Windows-versionerne.

Angrebene foregår gennem en mail, der har et indlejret link, som ofret skal lokkes til at klikke på.

Løsningen på problemet er derfor at undgå at gøre netop det, indtil Oracle kommer med en sikkerhedslap.

Læs også:
Stort data-læk afslører hemmelige it-sårbarheder

Så hurtigt og nemt kan din computers BIOS hackes

Sådan kommer du i gang med at forsikre dig mod hacker-angreb

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Sr. Software Engineer for Accounting & Data Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tester til PET: Vil du bruge dine kompetencer, hvor de gør en forskel?

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S