Microsoft lover: Edge er dobbelt så hurtig som Chrome

Microsoft Edge er den nye internetbrowser i Windows 10, og den skulle være lynhurtig - i hvert fald ifølge Microsoft selv.

Artikel top billede

I Windows 10 kan det være, at du ikke længere behøver hente en anden browser - ud over Internet Explorer - hvis du vil have en god internetoplevelse.

Ofte er valget også faldet på enten Firefox eller Chrome, hvoraf sidstnævnte er den mest populære browser på verdensplan.

Men i Windows 10 får du nu en ny browser, Microsoft Edge, og ifølge Microsoft selv, så er Edge-browseren op imod 112 procent hurtigere til at håndtere javascript - endda på deres egne JavaScript benchmark-programmer.

  • I WebKit Sunspider, er Edge 112% hurtigere end Chrome
  • I Google Octane, er Edge 11% hurtigere end Chrome
  • I Apple JetStream, er Edge 37% hurtigere end Chrome
"Vi er virkelig glade for den ydeevne-stigning, som vi har kunne give Edge, og vi håber selvfølgelig på, at brugerne også vil blive glade for den hurtigere browser-oplevelse," skriver Gabe Aul, General Manager i et blog indlæg.

Den næste store browser... igen?
Tilbage i Windows XP's spæde start var Internet Explorer herskende som den mest brugte browser.

På et tidspunkt kørte 95 procent af alt browsing igennem Internet Explorer, hvilket ikke er set siden med nogen browser.

Det blev dog for meget for EU, som satte en stopper for "browser-monopolet", og krævede, at Microsoft skulle fortælle brugeren om de andre browsere, der var/er på markedet.

I dag er Internet Explorer næsten glemt. Ikke kun på grund af ovenstående lovkrav, men også fordi den har været et dårligere valg for mange, når enten Chrome eller Firefox har været alternativerne.

Hvis Edge virkelig er så meget hurtigere og mere stabil end Internet Explorer, så kunne det være, at flere valgte ikke at installere Chrome eller Firefox.

Du slipper dog ikke helt for Internet Explorer. I hvert fald er den 20 år gamle browser stadig installeret på Windows 10, men kun af kompabilitetsgrunde.

Læs også: Prøvekørt: Sådan fungerer Microsofts nye Edge-browser

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Software Developer

Fyn

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S