Gartner klar med ny hype cycle: Se de hotte og hypede it-trends her

Hvornår er de nye, hotte og hypede teknologier modne, og hvornår skal du hoppe med på de nye it-trends? Det får du hjælp til med Gartners nye hype cycle for 2015. Se den her.

Artikel top billede

Teknologier kommer og går - nogle består, andre forgår.

Nye it-trends skyder frem hvert eneste år, og det kan være sin sag som CIO og it-organisation at spotte de teknologier, der har det største potentiale - og at gennemskue, hvor modne (eller umodne) de forskellige teknologier er.

For alle teknologier gennemgår en livscyklus, hvor de blandt andet når et hype-peak på tidspunkt, derefter typisk skuffer lidt i en periode, før de så alligevel viser sig at rumme en masse reel værdi.

Du skal fokusere på innovation

Det er denne bevægelse, som Gartner hvert år beskriver med sin berømte hype cycle, og nu er 2015-udgaven netop frigivet.

"I år opfordrer vi CIO'er og andre it-ledere til at dedikere tiden og energien til at fokusere på innovation frem for blot trinvise forbedringer i forretningen og samtidig at hente inspiration ved at scanne bredere end blot til grænserne af ens egen industri," lyder det fra rådgivningsfirmaet.

Læs også: Gartner: Her er de vigtige teknologier i 2015

På dette års hype cycle fremhæver Gartner blandt andet de selvkørende biler øverst på hype cyclen, hvor forventningerne er skruet helt i vejret (og også mere end teknologierne kan bære).

Her finder man også internet of things og 'advanced analytics with selv-service delivery'.

Samtidig er en teknologi som augmented reality hastigt på vej mod 'skuffelsens dal', hvor den vil befinde sig i et stykke tid, før augmented reality om fem til ti år ifølge Gartner når sit reelle potentiale som teknologi.

Interessant er det i den forbindelse at se, at det netop er der - hvor teknologien er moden og den potentielle værdiskabelse reel - at en teknologi som 3D printing til virksomheder er på vej hen, ligesom også 'gesture control' er ved at være modnet som teknologi.

Samtidig lyder en generel anbefaling til virksomhederne fra Gartner:

"Efterhånden som virksomheder fortsætter rejsen mod at blive digitale forretninger, vil det at identificere og benytte de rigtige teknologier på det rette tidspunkt være kritisk."

Her er Gartners hype cycle for 2015:

Læs også:

Gartner: Her er de vigtige teknologier i 2015

Her er de nye teknologier, der ændrer vores verden

Rødglødende it-trends tvinger din arbejdsplads til store forandringer

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job