Hitman får måske nye ejere igen

Ejeren af den danske spilsucces Hitman, det britiske spilforlag Eidos, frygter, at en hemmelig investor er i gang med at købe sig til kontrol med selskabet. Flere store aktieposter er blevet opkøbt gennem mæglere i den seneste tid. Eidos forlanger at få at vide, hvem køberne bag mæglerne er.

Det britiske spilforlag Eidos, som netop har købt selskabet bag spilsuccesen Hitman, danske IO Interactive, frygter at blive offer for en fjendtlig overtagelse.

Det skyldes vedholdende brancherygter om, at en investor vil opkøbe hovedparten af selskabets aktier.

Rygterne har fået ekstra næring med en hemmelig investors pludselige opkøb af Eidos-aktier for 136 millioner kroner forleden.

Hvem er det?
Opkøbet har for alvor fået Eidos' ledelse op ad stolene med krav om, at en af Storbritanniens førende aktiemæglere - der har stået for handlen - omgående afslører, hvem den hemmelige investor er.

Rygtesmedene i finansverdenen mener, at den hemmelige investor kan være den tidligere administrerende direktør i søgeselskabet Scoot.com, Robbert Bonnier, som er ved at opbygge en stor andel i selskabet.

Det er kun omkring en uge, siden det britiske mægler-firma GNI meddelte, at selskabet købt 7,2 millioner Eidos-aktier for en ligeledes hemmelig investor. Det svarer til fem procent af de samlede aktier.

Også i dette tilfælde har Eidos forlangt, at mægleren afslører identiteten på den investor, som GNI har handlet for. Det er dog muligt, at GNI selv har købt aktierne som en reaktion på rygterne og altså dermed for at dæmme op for et muligt masseopkøb af aktier af Richard Bonnier.

Britiske Eidos købte i begyndelsen af marts den danske spilsucces IO Interactive - som blandt andet står bag Hitman-spillene - for 256 millioner kroner, dels i kontanter, dels i aktier i Eidos.

Eidos har længe været en af IO Interactives tætte samarbejdspartnere og har blandt andet distribueret og markedsført Hitman-spillene verden over.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS