YouSee tvunget til at splitte bredbånd og tv op: Nu kan du droppe tv-pakken

YouSee vil fremover levere bredbånd uden at kræve, at kunderne samtidig køber en tv-pakke. Det er dog mest af alt et tiltag, der kommer, fordi TDC er tvunget til det.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC åbner nu op for, at YouSee-kunderne vil kunne købe bredbånd uden samtidig også at skulle vælge en tv-pakke fra YouSee.

Selvom TDC præsenterer nyheden om bredbånd uden tv som en måde at sikre en mere fleksibel fremtid for kunderne på, er det dog ikke et tiltag, TDC helt frivilligt sætter i søen.

"De er mere eller mindre blevet tvunget til det," lyder det fra Morten Imsgard, der er aktieanalytiker hos Sydbank og følger TDC tæt. 

"Coaxial-kabel-nettet i Danmark har man fra myndighedernes side gerne ville åbne op, fordi man godt kunne se, at det ikke var hensigtsmæssigt, at YouSee havde så stor en del af markedet."

Konkurrenternes muligheder i TDC's net

Morten Imsgard forklarer, at de allerede i længere tid har været muligt for konkurrenter at sælge produkter i YouSees net, men at problemet har været, at de så både skulle sælge tv og internet.

"Det gjorde, at konkurrenterne ikke havde lyst, fordi de ikke kunne få en fornuftig tv-forretning op at køre, fordi de ikke har de samme skala-fordele som TDC med at forhandle med kanaludbyderne. Det hang ikke sammen," siger han. 

"Derfor har myndighederne sagt, at det skal være muligt for konkurrenter at sælge bredbånd igennem den infrastruktur, TDC sidder på," forklarer Morten Imsagard fra Sydbank.

Læs også: TDC vs. Telia & Telenor vs. 3: Her er dit teleselskabs styrker og svagheder i den nye telekrig

Han påpeger dog, at tv-problematikken fortsat er til stede:

"Mange af konkurrenterne vil ikke nødvendigvis kunne forhandle sig frem til nogle gunstige priser hos tv-udbyderne og på den måde strikke et bredbånds- og tv-produkt sammen, der er konkurrencedygtigt med det, TDC har."

Flere vælger streaming

Stadig flere forbrugere vælger dog også helt at droppe tv-pakken for i stedet at satse på streaming-løsninger over bredbåndsforbindelsen.

Ser man et par år frem, kan YouSees tiltag med at splitte tv og bredbånd op derfor godt vise sig at få stor betydning:

"Tv-markedet er i en transformation. Tv og internet smelter efterhånden så meget sammen, at forbrugeren efterhånden ikke rigtig skelner."

"Efterhånden som forbruget skifter til streaming, som typisk er udenlandske tjenester, bliver det meget tydeligt, at det, der er behov for for at sikre underholdning i hjemmet, er en bredbåndslinje," forklarer Morten Imsgard og tilføjer: 

"Konkurrenterne vil kunne nå ud til TDC's kunder ved at bruge TDC's net. En bredbåndslinje er basisydelsen, som man så kan levere indhold oven på. Det er en uundgåelig ændring af markedet, som kabel-tv-operatørerne i Danmark er nødt til at forhold sig til."

"Der er ikke nogen tvivl om, at YouSee hellere ville have, at tv var noget, der kom igennem et coaxial-kabel, fordi de sidder så massivt på det."

"Den massive markedsposition er i totalt opbrud, fordi tv-vanerne har ændret sig."

TDC har mest at tabe

TDC's YouSee-forretning er allerede under et betydeligt pres, og der er ikke noget, der tyder på, at opsplitningen af tv og bredbånd vil mindske det pres, vurderer Morten Imsgard.

"Hvis TDC selv kunne vælge, så havde man ikke åbnet op for nettet. TDC har nydt godt af at være den dominerende aktør på markedet, og jo mere politikerne piller ved det styrkeforhold, jo mere udfordret TDC's forretning."

Læs også: Fremtidens tv-løsning er på vej: Men det er ikke det, vi lige er blevet præsenteret for

"Lad os sige, at Stofa rykker ind i TDC's net med frit valg-tv, hvor man køber kanaler på månedsbasis, vil det tvinge TDC's YouSee til at reagere endnu hurtigere og søsætte samme produkt."

"Der er ikke nogen tvivl om, at på lidt længere sigt vil tv-markedet i Danmark ændre sig rigtig meget, og tv-konkurrencen vil blive meget mere fri," siger Morten Imsgard fra Sydbank.  

"TDC er den store og har mest at tabe ved, at markedet bliver givet frit."

TDC meddeler, at YouSee gradvist åbner op for bredbånd uden tv fra slutningen af 1.kvartal 2016.

Priserne på bredbånd uden tv er endnu ikke annonceret. 

YouSee har i dag cirka 435.000 bredbåndskunder, og bærer dermed titlen som Danmarks største udbyder af bredbånd til private.

Læs også:

Fremtidens tv-løsning er på vej: Men det er ikke det, vi lige er blevet præsenteret for

YouSee slukker for analogt signal: Nu er det slut for altid med gammeldags fjernsyn

TDC vs. Telia & Telenor vs. 3: Her er dit teleselskabs styrker og svagheder i den nye telekrig

Læses lige nu

    Annonce

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S