Vigtig rapport afslører: Her er fire slemme it-fejl hos Skat

Manglende styr på medarbejdernes brugerrettigheder samt på kontrollen af sikkerheden hos eksterne it-leverandører har været blandt Skats store it-udfordringer, fremgår det af en rapport fra statsrevisionerne.

Artikel top billede

Det danske statsregnskab er rigtig fint, mener statsrevisorerne, som for nyligt har afleveret deres beretning til Folketinget.

Der bliver dog set med stor alvor på kritiske fejl hos Skat, herunder implementeringen af det nu kuldsejlede it-projekt EFI, som blandt andet ikke har kunnet håndtere gammel skattegæld til staten.

"Skats utilstrækkelige håndtering af forældede restancer har medført, at restancer på mindst 1,3 mia. kr. er tabt for det offentlige," hedder det i statsrevisorernes beretning til Folketinget.

Rod i brugerrettigheder

Også Skats it-sikkerhed får på puklen af statsrevisorerne, som har undersøgt adgangsstyringen til systemerne i flere myndigheder.

Adgangsstyringen skal sikre, at ingen pilfingre og nysgerrige øjne kommer ind i statens systemer med oplysninger om alle danskere, hvor fortrolige data kan bruges, ændres eller downloades.

Ved gennemgang at it-sikkerheden hos Skat lyder skudsmålet:

"Skat har ikke en tilstrækkelig adgangsstyring, idet Skat ikke foretager revurdering af oprettede brugere og disses rettigheder. Skat behandler mange fortrolige oplysninger om borgere og virksomheder og er meget afhængig af, at it-sikkerheden omkring disse systemer og data er tilstrækkelig."

Herudover bliver adgangsstyringen også kritiseret hos Finansministeriets koncerner herunder Digitaliseringsstyrelsen for svagheder i oprettelse og ændringer af brugerkonti.

Samtidig bliver det bemærket, at Geodatastyrelsen har givet lokale administrationsrettigheder til alle sine medarbejdere, så de har kunnet hente og installere alt, hvad skulle have haft lyst til på deres maskiner.

Forsvaret uden beredskab 
Statsrevisorerne har ydermere undersøgt myndighedernes it-beredskabsplaner til håndtering af fortsat drift ved nedbrud.

Og igen må Skat lægge kind til en sikkerhedslussing, da Skat ikke på tværs af organisationen havde afprøvet sin beredskabsplan for genetablering af forretningsprocesser og understøttende it-systemer.

I beretningen fremgår det desuden, at hos Forsvarskommandoen havde man slet ikke udarbejdet retningslinjer for beredskabsstyring.

"...og havde ikke en opdateret beredskabsplan for it-infrastrukturen, ligesom beredskabsplanen
for DeMars ikke var opdateret og testet siden 2012."

Uden sikkerhed for sikkerhed 
Den fjerde it-røffel til Skat går på, at skattefar ikke indhenter revisorerklæringer for flere væsentlige it-systemer hos sin it-outsourcing-leverandører på ældre kontrakter.

Det bevirker, at der mangler kontrol med sikkerheden af de mange af Skats systemer, der ligger på servere ude hos eksterne leverandører. 

"Skat kan derfor ikke fastslå, om it-leverandøren har etableret de nødvendige kontroller til opretholdelse af et tilfredsstillende it-sikkerhedsniveau," skriver de seks statsrevisorer.

Læs også:
Efter EFI: Skatteministeriet kaster millioner i nyt it-system - vil selv udvikle det

Skat-direktør efter kaotisk premiere på nyt it-system: Jeg er da mega-stolt

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse