Microsoft frigiver koden til udbredt JavaScript-motor: Bliver open source

Microsoft frigiver sin egen JavaScript-motor som open source. Nu vil alle kunne se og skrive i koden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Microsoft vil inden for den næste måneds tid frigive koden til selskabets Chakra JavaScript-motor, som selskabet blandt andet anvender i Edge-browseren.

Koden ChakraCore bliver gjort open source under GitHub-platformen, skriver Microsoft i en blog-post.

Microsoft har haft sin egen JavaScript-motor siden 2008, hvor selskabet besluttede sig for at udvikle en selvstændig motor, da selskabet kunne se, at JavaScript-kodesproget blev mere og mere afgørende for internet-anvendelsen - både når det gjaldt web, apps, cloud-tjenester, NoSQL-databaser og så videre.

Chakra findes i mange Windows-applikationer i både Xbox, mobiltelefoner og Windows-styresystemerne.

Ifølge Microsofts egne målinger er Chakra langt hurtigere end lignende motorer i Googles Chrome, Mozillas Firefox og i Internet Explorer 11.

ChakraCore vil i første omgang kun kunne anvendes til Windows, når den bliver 'open sourcet' til januar.

Det er imidlertid planen, at anvendelsen skal udvides til at dække også andre platforme hen ad vejen.

Hjertet i open source

"Communitiet er hjertet i ethvert open source-projekt, og vi ser frem til, at communitiet kloner repositoriet, inspicerer koden, bygger på den og bidrager med nyt fra ny funktionalitet til test og bug fixes," lyder det fra Microsoft.

Microsoft har i de seneste par år bevæget sig hastigt ind på open source-området - blandt andet som led i selskabets strategi om at brede sig ud på alle de områder, hvor brugerne måtte være.

Det er således blot et par måneder siden, at Microsoft lancerede et Linux-baseret styresystem, som selskabet havde bygget helt fra bunden, nemlig Azure Cloud Switch, som du kan læse mere om her.

Tidligere har selskabet bidraget aktivt til Linux-kernen, ligesom selskabet for et stykke tid siden officielt kom med den engang aldeles utænkelige besked om, at Microsoft i dag simpelthen elsker Linux.

Microsoft har også gjort .Net-frameworket til open source, mens Linux-løsninger fra Oracle, IBM, Cloudera Hadoop og Core OS i dag kører helt sidestillet i Microsofts store cloud-service, Azure.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Senior Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job