3A-it efter Ateas politianmeldelse: Det er grove og udokumenterede beskyldninger

It-firmaet 3A-it stiller sig "uforstående" overfor Ateas beskyldninger om tyveri af kundeoplysninger. "Vi deltager ikke i mudderkastning," lyder det fra firmaet.

Artikel top billede

Ateas politianmeldelse af konkurrenten 3A-it for tyveri og misbrug af kundeoplysninger bliver mødt med undren af det lille firma, som kalder Ateas beskydlinger for "grove og udokumenterede".

"3A-it stiller sig uforstående over for samtlige beskyldninger fra Atea samt Ateas ønske om at kommentere den igangværende efterforskning i medierne," hedder i en pressemeddelelse, som 3A-it har udsendt sent tirsdag eftermiddag.

Ateas politianmeldelse har fået Bagmandspolitiet til at ransage 3A-it og rejse sigtelse mod flere personer med tilknytning til 3A-it samt mod selskabet selv, hvilket 3A-it dog ikke forholder sig til.

Firmaet erklærer sig samtidig klar til samarbejde med politiet.

"3A-it samarbejder beredvilligt med politiet, men vi ønsker ikke at tage del i en offentlig mudderkastning. Vi ser til gengæld frem til, at sagen afsluttes, så 3A-it's navn og vores medarbejdere kan blive renset en gang for alle."

"Ateas beskyldninger påvirker desværre vores familier, ansatte og kunder. Det er formentlig også hensigten med Ateas aggressive mediestrategi," hedder det i pressemeddelelsen.

Læs også:

Atea langer voldsomt ud efter rival: Vi er ofre for grove, systematiske og planlagte kriminelle handlinger

Atea suspenderer chef efter nye sigtelser

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    TV2

    iOS-udvikler TV 2 Nyheder-appen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    BI Consultant

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse