Bestikkelsessag mod syv nye Atea-folk: Tidligere chef tilstår bestikkelse

Tidligere chef i Atea tilstår nye bestikkelsesforhold, hvor han har bestukket offentligt ansatte med rabatordninger og gaver.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En tidligere chef i Atea har mandag i en ny retssag i Retten i Glostrup erklæret sig skyldig i bestikkelse ved at have godkendt forskellige solide rabatter og uddeling af ‘gaver’ til offentligt ansatte, skriver en række danske medier via Ritzau.

Sagen er den første i en stribe af retssager mod syv tidligere chefer i Atea, som bagmandspolitiet i sommer rejste tiltale mod.

De syv tidligere Atea-ansatte er tiltalt for bestikkelse fra 2009 til 2014, og det drejer sig angiveligt om seks tidligere salgschefer samt en tidligere direktør.

Atea-topchef Steinar Sønsterby har tidligere meddelt, at sagen mod de syv personer drejer sig om levering af forbruger-elektronik som pc'er, mobiltelefoner og lignende, som de syv Atea-folk enten har foræret eller tilbudt med rabat til it-indkøbere i den offentlige sektor.

På den måde minder denne nye sag meget om den første del af det store bestikkelseskompleks i Atea-bestikkelsessagen.

Her blev en række offentligt ansatte dømt for at have modtaget bestikkelse fra Atea. Det har blandt andet drejet sig om indkøbsansvarlige i Udenrigsministeriet, DSB og Københavns Kommune.

Det kan du læse mere om her: Tidligere indkøbschef i DSB om dom i bestikkelsesag: "Hvis man ryger i fængsel for at have modtaget iPads, er der mange i det offentlige, der bør være bekymrede"

Den anden del af sagen var den spektakulære hovedsag, hvor en række tidligere topchefer i Atea samt Atea selv som virksomhed blev dømt for bestikkelse.

Flere af de dømte topchefer - herunder tidligere koncernchef Claus Hougesen - har anket dommene til landsretten.

Det kan du læse mere om her: Atea-sagen fortsætter i landsretten: Fem af de otte dømte har nu anket dommen

Ifølge Ritzau sagde den tidligere Atea-chef mandag i Retten i Glostrup, at han er ‘frygtelig ked af’, at han ikke kendte reglerne bedre.

“Havde jeg kendt dem bedre, så havde vi ikke stået i den her situation i dag,” sagde han.

Forlig med Atea
Atea er tidligere blevet idømt en bøde på 10 millioner kroner i bestikkelsesssagen.

Den valgte selskabet at acceptere, da selskabet satte sin lid til, at dets oprydning i egne rækker - den såkaldte 'self cleaning'-proces' - ville gøre, at det offentlige fortsat ville købe ind hos selskabet.

Bagmandspolitiet mente dog, at Atea skulle en tur i manegen igen i forbindelse med disse nye sager, som nu bliver afgjort i retten.

Men her indgik Atea i sommer forlig med bagmandspolitiet og lukkede dermed sagen.

Det kan du læse mere om her: Atea indgår forlig med Bagmandspolitiet i ny bestikkelsessag: Betaler tre millioner kroner i bøde

Læs også:

Slut med dyre middage og gaver i Atea efter bestikkelsessag: Så meget må selskabet fremover maksimalt betale for en middag

Seks it-topfolk i bestikkelsessag skal betale 778.000 kroner tilbage til Region Sjælland

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job