Atea i slagsmål med myndigheder om forskelsbehandling efter bestikkelsessag

To ud af fem myndigheder, der var involveret i Atea-bestikkelsessagen med Atea er nu ‘igen i konflikt med Atea,’ skriver Børsen. Region Sjælland vil gerne kunne undgå at handle med Atea - men må ikke.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

To uf ad de fem myndigheder, hvis medarbejdere blev dømt for bestikkelse i Atea-sagen, er ‘igen i konflikt med Atea.’

Det konkluderer Børsen på baggrund af, at Udenrigsministeret og Region Sjælland i den seneste tid har værer involveret i klagesager med Atea i Klagenævnet for Udbud.

I den ene sag fik Region Sjælland for nogle uger siden påbud om at annullere et udbud efter klage fra Atea.

Samtidig er Udenrigsministeriet involveret i en klagesag med Atea om opgaven om at sikre ministeriets bygninger.

Både Udenrigsministeriet og Region Sjælland var involveret i Atea-bestikkelsessagen.

Ifølge Børsen ærgrer Jacob Jensen, næsformand i regionsrådet i Region Sjælland, sig over, at man som myndighed i dag ikke kan se bort fra Atea i tildelingen af opgaver.

“Der er ingen tvivl om, at vi skal følge udbudsreglerne. Men når det er sagt, så synes jeg også, at bestikkelsessagen stadig er for tæt på. Der findes næppe noget mere samfundsnedbrydende end bestikkelse. Derfor burde bestikkelsessagen have haft længerevarende konsekvenser, så Atea helt blev udelukket fra at byde i en periode. Sagen har gjort ondt på os,” siger han til avisen.

Atea gennemgik i kølvandet på den store bestikkelsessag en såkaldt selfcleaning-proces.

Selskabet har ingen kommentarer til Børsen.

Annonceindlæg fra Computerworld

Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension