Tidligere Atea-ansat skal for retten tirsdag - ventes at erklære sig skyldig i bestikkelse

En tidligere tidligere Atea-medarbejder skal tirsdag formiddag for Retten i Glostrup med tiltale om bestikkelse. Han ventes at tilstå.

Artikel top billede

(Foto: Steffen Villadsen)

Endnu en tidligere Atea-medarbejder skal tirsdag formiddag for Retten i Glostrup, hvor han er tiltalt for bestikkelse.

Han ventes at tilstå. Retten i Glostrup har da også registreret sagen som en tilståelsessag.

Medarbejderen er en af de syv, der skal for retten i disse uger som led i endnu et kapitel i den langtrukne Atea-bestikkelsessag.

En tidligere chef erklærede sig i slutningen af januar i samme sagskompleks skyldig i at have godkendt forskellige former for rabatter og uddeling af gaver til offentligt ansatte.

De syv tidligere Atea-ansatte er tiltalt for bestikkelse fra 2009 til 2014, og det drejer sig angiveligt om seks tidligere salgschefer samt en tidligere direktør.

Atea-topchef Steinar Sønsterby har tidligere meddelt, at sagen mod de syv personer drejer sig om levering af forbruger-elektronik som pc'er, mobiltelefoner og lignende, som de syv Atea-folk enten har foræret eller tilbudt med rabat til it-indkøbere i den offentlige sektor.

På den måde minder denne nye sag meget om den første del af det store bestikkelseskompleks i Atea-bestikkelsessagen.

Her blev en række offentligt ansatte dømt for at have modtaget bestikkelse fra Atea. Det har blandt andet drejet sig om indkøbsansvarlige i Udenrigsministeriet, DSB og Københavns Kommune.

Det kan du læse mere om her: Tidligere indkøbschef i DSB om dom i bestikkelsesag: "Hvis man ryger i fængsel for at have modtaget iPads, er der mange i det offentlige, der bør være bekymrede"

Den anden del af sagen var den spektakulære hovedsag, hvor en række tidligere topchefer i Atea samt Atea selv som virksomhed blev dømt for bestikkelse.

Flere af de dømte topchefer - herunder tidligere koncernchef Claus Hougesen - har anket dommene til landsretten.

Det kan du læse mere om her: Atea-sagen fortsætter i landsretten: Fem af de otte dømte har nu anket dommen

Forlig med Atea

Atea er tidligere blevet idømt en bøde på 10 millioner kroner i bestikkelsesssagen.

Den valgte selskabet at acceptere, da selskabet satte sin lid til, at dets oprydning i egne rækker - den såkaldte 'self cleaning'-proces' - ville gøre, at det offentlige fortsat ville købe ind hos selskabet.

Bagmandspolitiet mente dog, at Atea skulle en tur i manegen igen i forbindelse med disse nye sager, som nu bliver afgjort i retten.

Men her indgik Atea i sommer forlig med bagmandspolitiet og lukkede dermed sagen.

Det kan du læse mere om her: Atea indgår forlig med Bagmandspolitiet i ny bestikkelsessag: Betaler tre millioner kroner i bøde

Læs også:

Nu ruller millionerne igen: Har straffen til Atea efter bestikkelsessagen været hård nok?

Slut med dyre middage og gaver i Atea efter bestikkelsessag: Så meget må selskabet fremover maksimalt betale for en middag

Apple afbryder samarbejde med Atea som følge af bestikkelsesdom: Mister status som autoriseret forhandler

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Product Owner til medlemsrelationen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks