Nu er dommen faldet i Atea-sagen: Her er dommene fra Østre Landsret over tidligere Atea-chefer og chefer i Region Sjælland

Østre Landsret har netop afsagt dom i Atea-sagen over de tidligere topchefer Claus Hougesen, Peter Trans og Per Juul Andersen samt tidligere it-chefer i Region Sjælland, Michael Nielsen og Rene Clausen. Her er dommene.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Østre Landsrets domme over de tidligere topchefer i Atea og Region Sjælland.
833
4:15 min
Nu er der blevet sat et foreløbigt punktum i den langstrakte Atea-bestikkelsessag. Østre Landsret har netop afsagt domme i ankesagen, der i de seneste måneder har kørt i landsretten i København.

Her har landsretten behandlet ankesagerne for fem af de oprindeligt syv tiltalte, der i april 2018 blev dømt i Retten i Glostrup. To af dem valgte ikke at anke deres domme, mens fem altså ankede.

Det drejer sig om de tre tidligere topchefer i Atea, Claus Hougesen, Peter Hillingsøe Trans og Per Juul Andersen samt de tidligere it-chefer i Region Sjælland, Rene Clausen og Michael Mølkær Nielsen.

Overordnet set har tre af de tiltalte fået skærpet deres dom, hvor to har fået en mildere straf end ved byretten.

Sådan lyder dommene i Østre Landsret:

Læses lige nu

    Center For IT og Medicoteknologi

    Teknisk projektleder til IT med afgørende betydning for sundhedsvæsenet

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Softwareudvikler med AI erfaring

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse