Atea-sagen: Tidligere koncern-it-chef i Region Sjælland accepterer fængselsstraf

Den tidligere koncern-it-chef i Region Sjælland, Michael Steen Hansen, der fik 10 måneders fængsel i Atea-bestikkelsessagen, har besluttet ikke at anke dommen.

Artikel top billede

Michael Steen Hansen, den tidligere koncern-it-chef i Region Sjælland og it-chef i rigspolitiet, har besluttet sig for ikke at anke sin dom på 10 måneders fængsel i Atea-sagen, hvoraf de tre måneder skal afsones, mens resten gøres betinget.

Det skriver hans advokat, Mikael Skjødt, til Computerworld.

“Michael Steen Hansen anker ikke dommen. Han mener ikke, dommen er rigtig, men han ønsker at lægge sagen bag sig og komme videre”, skriver Mikael Skjødt i en mail til Computerworld.

Computerworld kunne onsdag fortælle, at den tidligere salgsdirektør i Atea, Carsten Ritzau, ligeledes accepterer sin dom på otte måneders fængsel, heraf de tre måneder ubetinget.

Det kan du læse mere om her: Tidligere Atea-direktør opgiver at anke dom i bestikkelsessag: Accepterer fængselsstraf.

Til gengæld har tidligere salgschef i Atea, Per Juul Andersen, valgt at anke sin dom.

De øvrige hovedpersoner i sagen, Rene Clausen, Michael Mølkær Jensen, Peter og Claus Hougesen, ankede alle byrettens dom umiddelbart efter domsafsigelsen for to uger siden.

Du kan læse om dommene her: Her er dommene i Atea-bestikkelsessagen: Millionbøde til Atea og fængselsstraffe til de tiltalte

Atea har accepteret sin dom, som lød på en bøde på 10 millioner kroner, hvilket har fået SKI og Moderniseringsstyrelsen til at iværksætte en nærmere undersøgelse af selskabet.

Det kan du læse mere om her: Her er Ateas redegørelse til SKI efter bestikkelsesdom: Undskylder og beklager dybt - se hele redegørelsen her

Læs også:

Atea-direktør bekræfter: Ny tiltale mod Atea i bestikkelsessag

Computerworld mener: Atea-dommen har konsekvenser for os alle: Har du fået ryddet op?

Seks it-topfolk i bestikkelsessag skal betale 778.000 kroner tilbage til Region Sjælland

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS