Alt for mange lande har en alt for traditionel indgang, når de lancerer offentlige hjemmesider og it-tjenester til borgere og virksomheder.
Det offentlige sigter ofte primært mod at give borgere og virksomheder mulighed for online-transaktioner som for eksempel at ordne skattesager.
Samtidig ønsker især borgerne at anvende internettet til at søge informationer om mere nære emner som turisme og helbred.
Gået i stå
Derfor er mange landes udvikling af systemer til digital forvaltning nået til en stilstand, hvor der er brug for mere innovative løsninger, hvis borgernes interesse skal øges.
Sådan lyder konklusionen i en ny international undersøgelse af e-government, som konsulent-koncernen Accenture har udarbejdet med fokus på 22 udvalgte lande.
- Mange lande er nået til et plateau i modningen af e-government, konkluderer rapporten, der er den femte i en række.
Ifølge undersøgelsen er også den danske udvikling bremset op efter de seneste års hastige udvikling på området. At komme videre vil kræve en ny formulering af målene og en ny tilgang til arbejdet, hedder det i rapporten.
Der er nemlig brug for større interesse blandt danskerne, ligesom det offentliges forskellige digitale service-tilbud til danskerne skal forbedres.
Undersøgelsen konkluderer, at Canada for fjerde år i træk er det land i verden, som er længst fremme med udviklingen af digital forvaltning. Singapore og USA kommer ind på en delt andenplads fulgt af Australien, Danmark, Finland og Sverige. Derefter kommer lande som Frankrig, Holland, Storbritannien, Japan og Belgien.
Ifølge undersøgelsen er de førende lande inden for e-government begyndt at høste besparelser på it-systemerne. Herunder hører Singapore, Canada og USA, konkluderer Accenture.
Ud af starthullerne
Det handler om at komme ud af starthullerne for mange lande, konkluderer Accenture, for generelt er borgere og virksomheder klar til at anvende digitale løsninger, hvis det kan spare dem tid og penge.
Det kan det bare ikke, mener mange, som finder det langt nemmere og hurtigere at ringe til myndighederne. De har ofte problemer med at finde det rigtige websted, ligesom mange er bekymrede over online-sikkerheden.
- Derfor er det nødvendigt, at landene finder på nye innovative måder at markedsføre deres online-tilbud og forbedre borgernes viden om fordelene, siger Stephen Rohleder fra Accenture til Financial Times.
Generelt noterer Accenture sig, at myndighederne opnår størst succes med e-government, hvis de integrerer lokale og nationale tjenester frem for at integrere tjenester på tværs af departementer og myndigheder.
Relevant link
Accenture-rapportenhttp://www.accenture.com/xdoc/en/industries/government/gove_egov_value.pdf " target="_new"> E-government leadership: High performance, maximum value (pdf)