Hvis du bruger Linux, så slipper du ikke for denne opdatering

Hvis du er Linux-mand så slip, hvad du har i hænderne og installer denne opdatering. En sårbarhed i biblioteket glibc gør enhederne sårbare.

Artikel top billede

En sårbarhed i standardbiblioteket for C-programmer i GNU, glibc, udsætter masser af Linux-brugere for fare.

I værste fald kan et klik på en url eller en forbindelse til en server være nok til at komme i risikogruppen.

Der er tale om et stack overflow, som kan udløses, når en klient kalder funktionen "getaddrinfo()".

Funktionen bliver anvendt til at oversætte et domænenavn til en ip-adresse. Der er således tale om en fejl i en DNS-funktion.

Svagheden er heldigvis ikke triviel at misbruge i praksis men kan få glibc til at foretage opslag af både IPv4- og IPv6-adresser over TCP og UDP, som potentielt vil returnere unormalt store pakker, der udløser fejlen med risiko for kørsel af ondsindet kode.

Ifølge et blogopslag på ThreatPost er alle Linux-servere og rammeværk som Rails, Php og Python formentlig påvirkede.

Det samme gælder Android-apps, der kører glibc.

Læs også: Linux-administrator: Her er mine daglige sikkerhedsudfordringer

Lap er klar

Både Google og Red Hat rapporterer om problemet, og der findes en opdatering, der lukker sårbarheden.

"Vores foreløbige undersøgelser viser, at problemet omfatter alle versioner af glibc siden 2.0. Men du bør opdatere ligegyldig hvilken version, du anvender," skriver Google og fortsætter:

"Det, der gør denne sårbarhed interessant, er, at DNS er et afgørende element i infrastrukturen, hvilket betyder, at mange sub-systemer og applikationer potentielt kan blive påvirket."

I teorien kan andre systemer, der anvender glibc altså også have sårbarheden. Det handler om andre Unix-baserede operativsystemer og visse mobile operativsystemer.

Det er ikke første gang at glibc har været i stormvejr. Også i forbindelse med den sårbarhed, der blev døbt Ghost, var der problemer med C-biblioteket.

Læs mere om Ghost her: Farligt sikkerhedshul i Linux: Hackere kan overtage kontrollen

Læs også:
Linux misbruges for første gang i stort DDoS-botnet

Linux-administrator: Her er mine daglige sikkerhedsudfordringer

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS