Hvis du bruger Linux, så slipper du ikke for denne opdatering

Hvis du er Linux-mand så slip, hvad du har i hænderne og installer denne opdatering. En sårbarhed i biblioteket glibc gør enhederne sårbare.

Artikel top billede

En sårbarhed i standardbiblioteket for C-programmer i GNU, glibc, udsætter masser af Linux-brugere for fare.

I værste fald kan et klik på en url eller en forbindelse til en server være nok til at komme i risikogruppen.

Der er tale om et stack overflow, som kan udløses, når en klient kalder funktionen "getaddrinfo()".

Funktionen bliver anvendt til at oversætte et domænenavn til en ip-adresse. Der er således tale om en fejl i en DNS-funktion.

Svagheden er heldigvis ikke triviel at misbruge i praksis men kan få glibc til at foretage opslag af både IPv4- og IPv6-adresser over TCP og UDP, som potentielt vil returnere unormalt store pakker, der udløser fejlen med risiko for kørsel af ondsindet kode.

Ifølge et blogopslag på ThreatPost er alle Linux-servere og rammeværk som Rails, Php og Python formentlig påvirkede.

Det samme gælder Android-apps, der kører glibc.

Læs også: Linux-administrator: Her er mine daglige sikkerhedsudfordringer

Lap er klar

Både Google og Red Hat rapporterer om problemet, og der findes en opdatering, der lukker sårbarheden.

"Vores foreløbige undersøgelser viser, at problemet omfatter alle versioner af glibc siden 2.0. Men du bør opdatere ligegyldig hvilken version, du anvender," skriver Google og fortsætter:

"Det, der gør denne sårbarhed interessant, er, at DNS er et afgørende element i infrastrukturen, hvilket betyder, at mange sub-systemer og applikationer potentielt kan blive påvirket."

I teorien kan andre systemer, der anvender glibc altså også have sårbarheden. Det handler om andre Unix-baserede operativsystemer og visse mobile operativsystemer.

Det er ikke første gang at glibc har været i stormvejr. Også i forbindelse med den sårbarhed, der blev døbt Ghost, var der problemer med C-biblioteket.

Læs mere om Ghost her: Farligt sikkerhedshul i Linux: Hackere kan overtage kontrollen

Læs også:
Linux misbruges for første gang i stort DDoS-botnet

Linux-administrator: Her er mine daglige sikkerhedsudfordringer

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S