Undersøgelse: It-folk med denne længerevarende it-uddannelse ramt af tårnhøj arbejdsløshed

I en tid med høj efterspørgsel på it-folk er it-folk med med en bestemt it-uddannelse ramt af tårnhøj arbejdsløshed. På uddannelsen undrer man sig dog over tallene.

Artikel top billede

(Foto: S.Jastrzebski)

En it-uddannelse er langt fra nogen garanti mod arbejdsløshed.

Det har visse studerende på civilingeniør-uddannelsen i produkt- og designpsykologi formodentligt måtte sande.

Ifølge nye tal fra interesseorganisationen IT-Branchen har uddannelsen en ledighedsprocent på intet mindre end 49,20 procent.

Af IT-Branchens seneste udgivelse IT-Branchen i tal fremgår det, at ledighedstal som disse er et tegn på, at der er et mismatch mellem "it-uddannelserne og arbejdsmarkedets behov"

Samarbejder med erhvervslivet

Den udlægning køber de dog ikke på Aalborg Universitet.

Her fortæller Ove Andersen, der er studielektor på Aalborg Universitet, at uddannelsen blandt andet er blevet etableret i samarbejde med Bang & Olufsen.

Han understreger desuden, at de studerende under uddannelsen arbejder tæt sammen med erhvervslivet.

I uddannelsestiden arbejder de studerende med at bygge bro mellem på den ene siden teknologien og på den anden side de mennesker, der skal bruge den.

Det er en ekspertise, som Ove Andersen forventer, at erhvervslivet i fremtiden vil efterspørge i stadig større grad.

"Hovedformålet med uddannelsen er at skabe et interface, der gør det muligt at skabe forbindelse mellem mennesker og maskiner. De studerende får ingeniørvidenskab i stor stil og lidt psykologi at supplere med, Når de er færdiguddannede får typisk job som UX-designere (brugergrænsefladedesignere, red)," siger han. 

Genkender ikke høj ledighedsprocent

Ove Andersen kan ikke umiddelbart genkende den høje ledighedsprocent, men påpeger, at det kan hænge sammen med, at det er en relativ lille uddannelse med ganske få studerende. 

I 2011 var der eksempelvis 12 studerende, der dimitterede, mens der i 2012 og 2013 var henholdsvis seks og syv dimittender.

"Tallene kan stamme fra en årgang, hvor der var nogle særlige omstændigheder. På uddannelser med få studerende skal der ikke meget til at ændre på billedet. Men vi laver vores egne dimittend-undersøgelser, og de viser nogle helt andre tal," siger han 

Eksempelvis viser Aalborg Universitets egen dimittend-undersøgelse, at der ganske rigtigt er en relativt høj ledighed det første år efter uddannelsen er færdiggjort, men at ledigheden for 2011 og 2012 årgangen var faldet til henholdsvis 4,1 procent og 16,4 procent efter to år.

Læs også:
Danske software-udviklere er vildt eftertragtede - men lønniveauet er faldet 

Lær af verdens mest succesrige virksomheder: Succes afhænger af din evne til at tænke som en designer

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job