Rod med it-indkøb i Region Sjælland: "Vi er lidt chokerede"

Revisionsrapport viser masser af sjusk, men kun en lille smule fusk i it-indkøbene i Region Sjælland.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Lettelse.

Sådan er reaktionen fra formanden for Region Sjælland, Jens Stenbæk (V), efter at revisionsfirmaet PwC i dag har fremlagt sine konklusioner på en kulegravning af regionens it-indkøb for en snæver kreds af regionens toppolitikere.

PwC's kulegravning kommer efter at en foreløbig undersøgelse fra Rambøll efteråret havde skabt frygt for, at regionen i forbindelse med den aktuelle bestikkelsessag har betalt overpris for sine it-indkøb og at store millionbeløb og varepartier var afregnet og leveret udenom de officielle kanaler.

Den mistanke har PwC nu aflivet, lyder det fra Jens Stenbæk.

"Rapporterne fra Rambøll i efteråret antydede, at vi havde et stort et manglende match mellem fakturaer og betalinger på 55 millioner kroner. Der var også nogle skæve leveringsadresser for levering af it-produkter til nogen, der ikke havde noget med Region Sjælland at gøre, og endelig at vi måske havde betalt for meget for varerne."

"De tre anklager er nu frafaldet gennem rapporten fra PwC," siger Jens Stenbæk.

Han oplyser, at man nu kun mangler at gøre rede for 7.000 kroner ud af samlede indkøb på cirka 700 millioner kroner. Desuden har undersøgelsen kun afsløret tre eksempler på levering til adresser udenfor regionen.

Desuden lyder meldingen fra PwC, at manglende udbud af it-ordrer ikke har ført til, at regionen har betalt mere for sit it-udstyr.

Rod siden 2009

PwC-undersøgelsen har dog afsløret et syndigt rod i regionen forretningsgange, når det gælder bogføring og kontrol med regionens it-indkøb. Roderiet går ifølge Jens Stenbæk helt tilbage til 2009.

Han retter især søgelyset mod regionens eksterne revisionsfirma BDO, som han mener har ladt de ansvarlige politikerne i regionsrådet i stikken.

"Vi er lidt chokerede over, at det viser sig, at den eksterne revision ikke har sørget for, at der er ført tilsyn med it-området, fordi det er et højrisikoområder med mange indkøb og mange indkøbere."

"BDO er politikernes garant for, at der er det nødvendige ledelsestilsyn. Efter i dag må vi stille spørgsmålstegn ved, om det er blevet trykprøvet tilstrækkeligt," siger Jens Stenbæk, som understreger, at rodet i regionens it-afdeling ikke har ført til, at regionen har tabt penge.

"Men der er nok mere held end dygtighed. Når der ikke er lavet bogføring og registrering af de fysiske aktiver åbner man en mulighed for besvigelser. Men det ser ikke ud til at være tilfældet. Så det kan isoleres til det der vedrører selv bestikkelsessagen," siger han.

Læs også:

Længe ventet rapport klar efter kulegravning af bestikkelsessag i Region Sjælland: Gjorde regionen noget forkert?

It-chef i Region Sjælland blev bortvist for bestikkelse

Læses lige nu

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S