Smugkig: Sådan bliver Android 7 på din telefon

Google har løftet en anelse af sløret for den kommende Android 7. Her kan du se hvad, der kommer til at ske med din telefons software.

Artikel top billede

Dine apps kan vises side om side i version 7. Dump: Google.

Lanceringen af Android 7, også kaldet N, ligger noget ude i fremtiden, men i den seneste tid er der begyndt at pible oplysninger om styresystemet op til overfladen, og nu har Google såmænd frigivet en tidlig udgave af Android N.

Der er tale om en såkaldt preview-udgave rettet mod udviklere.

Det betyder i praksis, at koden er ufærdig, men man får alligevel en indikation om, hvad, der kommer til at ske med den populære software.

Multivindue giver flere apps på samme tid

Den funktion, der har fået mest opmærksomhed i den kommende udgave, kaldes for multivindue-funktionen.

Den sørger for, at man kan have flere applikationsvinduer åbne ved siden af hinanden.

På håndholdte enheder kan applikationerne enten vises side om side eller placeres over hinanden, hvor apps så fylder hele skærmen ud.

Google fortæller dog, at producenterne selv kan vælge at anvende en freeform-udgave af teknologien, som overlader det til brugeren at bestemme størrelsen på det vindue, som applikationerne skal vises i.

Android N kommer også med en billed-i-billed-funktion, som indebærer, at du kan fortsætte med at afspille videoindhold, mens du bruger applikationer. Du kender måske funktionen fra din fladskærm, der kan vise flere kanaler på samme tid.

Styresystemet i Version 7 kan desuden samle notifikationer, hvilket eksempelvis betyder, at man kan samle alle beskeder, der komme fra samme app i en gruppe.

Ligeledes bliver det muligt at besvare indkomne beskeder direkte fra dette vindue, hvilket Google kalder for direct reply.

Doze-funktionen, der kom i version 6.0, får angiveligt en fintuning, så den bliver mere effektiv.

Det er den funktion, der deaktiverer data- og strømkrævende funktioner, når telefonen ikke er i brug. Den forbedring skal forsyne telefonerne med en længere batterilevetid.

Du kan finde flere informationer om versionen på Googles udvikler-blog.

Det tager tid at få versioner ud

Det tager dog tid, før de nye Android-versioner rammer brugerne.

Nye tal fra Androids udviklersite viser, at den mest populære Android-version stadig er 5.x også kendt som Lollipop, der blev sendt på gaden i november 2014.

I dag kører godt 36 procent af alle Android-telefoner Lollipop enten som Android 5.0 (16,9 procent) eller version 5.1 (19,2 procent).

Den allernyeste Android-version, Marshmallow eller Android 6.0, blev frigivet i oktober, og den har kun 2,3 procent af Android-folket på deres telefoner.

Læs også: Marshmallow-udrulningen står i stampe: Så få har fået den nyeste Android-version

Det vil sige, at mere end 60 procent af Android-brugerne kører med versioner af det Google-udviklede styresystem, som er 2,5 år gammelt - eller ældre.

Læs også:
Android-opdateringer leveres i sneglefart: Så langsomt går det med de nye versioner

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank