Krav om sikkerhed: Nu skal du bruge en ekstra kode ved nethandel på over 450 kroner

Der sker for meget svindel i forbindelse med nethandel. Det skal en ny sikkerhedsløsning til Dankortet nu sætte en stopper for. Her er forklaringen.

Artikel top billede

Danske netbutikker bliver svindlet for mange penge i forbindelse med afregning for de varer, der langes over den digitale disk.

Læs også om Løbeshop.dk, der forsøges svindlet for over en million kroner om året: Dansk webbutik: Forsøg på fusk for millioner i vores webbutik

Derfor vil de virtuelle butikker snart bede om en ekstra kode, når der handles for beløb over 450 kroner og betales med Dankortet.

Den nye sikkerhedsløsning til Dankort vil minde om den løsning, som du måske allerede kender fra de internationale betalingskort, hvor du - udover kortoplysninger - ofte skal indtaste en engangskode, som du modtager via en sms, når du er parat til at afslutte købet.

Det er Nets, der skal implementere sikkerhedskoden til Dankort-køb.

"I slutningen af 2013 blev en tilsvarende løsning indført i forbindelse med betalinger på internationale kort. Siden er misbruget faldet med 70 procent, hvilket bekræfter, at en ekstra kode har en mærkbar effekt på misbruget, som rammer forretningerne hårdt på pengepungen", vurderer Jeppe Juul-Andersen, der er vicedirektør i Nets med ansvar for Dankort.

Det er Finanstilsynet, der har stillet krav om, at sikkerheden i forbindelse med nethandel i Danmark skal øges.

Det sker i forlængelse af en fælles indsats på europæisk plan, hvilket har medført, at en række andre EU-lande allerede har indført tilsvarende løsninger, som mange danskere oplever, når de handler på udenlandske hjemmesider.

Alt over 450 kroner er kodebetinget

Det skærpede krav til betalinger med Dankort på nettet giver mulighed for, at mindre betalinger, der er defineret som køb for under 450 kroner, ikke behøver at blive valideret med en ekstra kode, da risikoen for misbrug vokser i takt med beløbet.

Et blødt kompromis, der skal holde fokus på, at det stadig er nemt at nethandle.

"FDIH har frygtet løsninger, der gør det så besværligt for kunderne, så de opgiver at købe. Vi er tilfredse med løsningen, der kommer efter konstruktive forhandlinger med Nets", siger Niels Ralund, administrerende direktør for FDIH, Foreningen for Dansk Internethandel.

Netforretningerne skal leve op til det ændrede krav i løbet af efteråret.

Herefter forventer Nets, at forretninger, der tager imod Dankort på nettet, har implementeret den nye sikkerhedsløsning.

Der er i øvrigt også kommet en justering i forbindelse med anvendelse af NemID. Det kan du læse mere om her: NemID dropper to cifre i afgangskoden

Læs også:
Dansk firma: Fik hacket Apple ID og modtog for 650.000 kroner iPhone 6

Masser af uskyldige danske websider sender dig til en fupbutik

Politisk magtspil om hacker-lov: Venstre vil sikre flertal uden om regeringen

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,