Iværksætter-firmaet Dimentor - der tidligere er blevet regnet for en potentiel erhvervs-succes - er gået konkurs efter flere års økonomisk rodeo-ridt, hvor de fire iværksættere har tumlet med selskabets investorer. Det skriver Erhvervsbladet.
Dimentor har stået bag en speciel 3D-mus til CAD-systemer - Inspector - der gør det muligt at navigere både to- og tredimensionelt.
Selskabet blev stiftet i slutningen af 2000 af tre ingeniører og en økonom, efter de tre ingeniører havde fået ideen til den specielle 3D-mus på et kursus i mekatronik på DTU.
Populært produkt
Mens brugerne hele tiden har været begejstrede for produktet, har kapital-siden i lang tid sat dagordenen for selskabet, der løbende har manglet penge.
Det har blandt andet ført til, at de fire stiftere i praksis røg ud af selskabet for et år siden, da investorerne nægtede at indskyde mere kapital i selskabet, skriver Erhvervsbladet.
Investorerne - Cat-Symbion, DTU Innovation og de to business angels Gregers Kronborg og Søren Troelsen - har tilsammen skudt omkring tre millioner kroner i selskabet.
Inden da var de fire iværksættere i praksis blevet kørt ud på et sidespor med en stadig mindre ejerandel, der røg fra mere end halvdelen til under 10 procent, så 1,2 procent og så ingenting.
Selskabet har stort set stået stille i det seneste år. Dog forsøgte en gruppe for nylig at sælge selskabet til en række producenter af 3D-løsninger, hvilket kiksede. Det har nu ført til konkursen.
Det er ikke lykkedes at få en kommentar fra kurator for konkursboet, Casper Moltke, om hvorvidt han allerede har modtaget henvendelser angående Inspector-musen.