Google-bøde større end Danmarks samlede EU-bidrag: Denne særlige EU-pengekasse lander pengene i

Googles mulige bøde på 22 milliarder kroner til EU for fremhævelse af egne services i sin altdominerende søgemaskine er en dråbe i havet i det store EU-regnskab. Alligevel bliver bøden markant større end det nettobeløb, som Danmark betaler til EU.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

It-giganten Google står ifølge kilder tæt på EU til at skulle betale en rekordstor bøde på 22 milliarder kroner for misbrug af selskabets søgemaskine til at promovere egne rejse- og shoppingservices.

Det beløb er markant større end det beløb, som Danmark årligt betaler til EU-kasserne fratrukket de støttekroner, som vi får igen fra den europæiske union.

I EU-budgettet fremgår det, at hvis EU med den danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager (R) i spidsen rent faktisk får vredet milliarderne ud af søgegiganten, ryger pengene i den EU-kasse, der hedder 'andre indtægter'.

"Det er ikke muligt at pin-pointe, hvad pengene fra bøder præcist bliver brugt på," fortæller Folketingets EU-oplysning til Computerworld.

EU-oplysningen henviser i stedet til EU's store, samlede budget, hvor du kan se, hvordan indtægter og udgifter hænger sammen i EU-samarbejdet.

Læs også: Avis: EU på vej med største bøde nogensinde til Google: Skal betale 22 milliarder kroner for misbrug

Lille bøde i det store regnskab

I budgettet kan man se, at der udover bøder fra it-giganter som Google, Intel og Microsoft også indgår en hel række andre indkomster i EU's budgetpost ved navn 'andre indtægter.'

For her havner blandt andet også renteindtægter, morarenter, beskatning af EU-ansatte og bidrag fra lande uden for EU-cirklen, der betaler for at deltage i EU's programmer.

Budgetposten 'andre indtægter' med bøder og renter udgør dog kun en lille del af EU's samlede årlige budget på omkring 1.079 milliarder kroner.

De største indtægter til EU kommer nemlig fra afgifter, told og momsbidraget fra medlemslandene og det såkaldte bruttonationalindkomst-bidrag.

Bidraget fra bruttonationalindkomsten (BNI-bidrag) bliver betalt af EU-medlemslandene og er populært sagt hele budgettets balancestang, som får budget til at gå op.

Google betaler mere end Danmark

Danmark betaler i alt knap 21 milliarder kroner til EU's kasser, hvilket vil sige en smule mindre end Googles måske-kommende bøde.

Til gengæld modtager vort lille kongerige så også omkring 17 milliarder EU-kroner i blandt andet landbrugsstøtte.

Derimod kan Google se frem til endnu et EU-hug omkring selskabets bundling af Android med blandt andet Google-søgemaskinen.

Det kan du læse mere om her:
EU åbner stor Android-sag mod Google

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos