Google-bøde større end Danmarks samlede EU-bidrag: Denne særlige EU-pengekasse lander pengene i

Googles mulige bøde på 22 milliarder kroner til EU for fremhævelse af egne services i sin altdominerende søgemaskine er en dråbe i havet i det store EU-regnskab. Alligevel bliver bøden markant større end det nettobeløb, som Danmark betaler til EU.

Artikel top billede

It-giganten Google står ifølge kilder tæt på EU til at skulle betale en rekordstor bøde på 22 milliarder kroner for misbrug af selskabets søgemaskine til at promovere egne rejse- og shoppingservices.

Det beløb er markant større end det beløb, som Danmark årligt betaler til EU-kasserne fratrukket de støttekroner, som vi får igen fra den europæiske union.

I EU-budgettet fremgår det, at hvis EU med den danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager (R) i spidsen rent faktisk får vredet milliarderne ud af søgegiganten, ryger pengene i den EU-kasse, der hedder 'andre indtægter'.

"Det er ikke muligt at pin-pointe, hvad pengene fra bøder præcist bliver brugt på," fortæller Folketingets EU-oplysning til Computerworld.

EU-oplysningen henviser i stedet til EU's store, samlede budget, hvor du kan se, hvordan indtægter og udgifter hænger sammen i EU-samarbejdet.

Læs også: Avis: EU på vej med største bøde nogensinde til Google: Skal betale 22 milliarder kroner for misbrug

Lille bøde i det store regnskab

I budgettet kan man se, at der udover bøder fra it-giganter som Google, Intel og Microsoft også indgår en hel række andre indkomster i EU's budgetpost ved navn 'andre indtægter.'

For her havner blandt andet også renteindtægter, morarenter, beskatning af EU-ansatte og bidrag fra lande uden for EU-cirklen, der betaler for at deltage i EU's programmer.

Budgetposten 'andre indtægter' med bøder og renter udgør dog kun en lille del af EU's samlede årlige budget på omkring 1.079 milliarder kroner.

De største indtægter til EU kommer nemlig fra afgifter, told og momsbidraget fra medlemslandene og det såkaldte bruttonationalindkomst-bidrag.

Bidraget fra bruttonationalindkomsten (BNI-bidrag) bliver betalt af EU-medlemslandene og er populært sagt hele budgettets balancestang, som får budget til at gå op.

Google betaler mere end Danmark

Danmark betaler i alt knap 21 milliarder kroner til EU's kasser, hvilket vil sige en smule mindre end Googles måske-kommende bøde.

Til gengæld modtager vort lille kongerige så også omkring 17 milliarder EU-kroner i blandt andet landbrugsstøtte.

Derimod kan Google se frem til endnu et EU-hug omkring selskabets bundling af Android med blandt andet Google-søgemaskinen.

Det kan du læse mere om her:
EU åbner stor Android-sag mod Google

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

    I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

    Infrastruktur | Hellerup

    Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

    Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

    Digital transformation | København Ø

    Analytics, BI og AI

    Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S