Hacker sælger 32 millioner kodeord og brugernavne til Twitter

Hacker påstår at have anskaffet sig 32 millioner loginoplysninger til Twitter - du bør skifte din adgangskode nu.

Artikel top billede

Få dage efter at Mark Zuckerbergs konti på sociale medier blev hacket, ser det ud til, at vi andre også bør skifte vores kodeord.

ZDnet rapporterer, at en russisk hacker påstår at ligge inde med intet mindre end 33 millioner brugeroplysninger - kodeord, emails og brugernavne. Oplysninger han nu sælger via skjulte hjemmesider, der kan tilgås med en TOR-browser.

Den russiske hacker ved navn Tessa88 er tidligere sat i forbindelse med lignende lækager af brugeroplysninger fra henholdsvis MySpace, LinkedIn og Tumblr.

Prisen for 32 millioner kodeord? 10 Bitcoins. Hvad der svarer til 38.000 kroner.

Læs også: Skift dit LinkedIn-password nu: Hackeren 'Peace' sælger 117 millioner kontooplysninger

Højst sandsynligt ikke brud hos Twitter
En analyse af det lækkede materiale af siden LeakedSource viser, at de 32 millioner brugeroplysninger formodentligt ikke er blevet lækket på grund af et brud hos Twitter, men i stedet på grund af malware på brugeres computere.

En stor del af de ramte brugere ser ud til at være russiske eller i hvert fald have russiske maildomæner, men cirka 14 millioner brugere med Yahoo.com, Hotmail.com eller Gmail.com er også blevet lækket i lækagen.

Derudover viser LeakedSources analyse også, at folk stadig sløser med kodeord. Over 120.000 brugere havde 123456 som kodeord, hvilket mildest talt ikke er et sikkert kodeord.

Anden mest brugte kodeord? 123456789.

Selvom en stor del af de ramte brugere ser udtil at være russiske, bør du alligevel overveje at skifte din adgangskode til Twitter samt give din computer en sommerrengøring mod malware.

Læs også:

Danskerne er de dårligste i Europa til password: Sådan får du en sikker adgangskode

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S