Så meget tjener de amerikanske it-folk: Største lønstigninger i næsten 10 år (men lønnen er ikke altid vigtigst)

Det går støt fremad for den amerikanske it-branche, der oplever de største lønstigninger i næsten 10 år lige nu. Men det er ikke (kun) penge, der er vigtig, hvis de bedste it-folk skal gide arbejde for en.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De amerikanske it-folk oplever for tiden de største lønstigninger i mere end 10 år, men det er langt fra altid, at det er pengene, der er det vigtigste for dem.

Sådan lyder konklusionen i en stor løn-undersøgelse, som vores amerikanske søstermagasin har udarbejdet med deltagelse af 3.300 it-ansatte.

Ifølge undersøgelsen er løn-niveauet i den amerikanske it-branche steget med 3,9 procent gennemsnitligt i 2016.

Det er den største, gennemsnitlige fremgang i de seneste mere end 10 år, der ellers har budt på lille fremgang - samt decideret tilbagegang i 2009, hvor lønniveauet fald med 0,4 procent.

71 procent af de amerikanske it-ansatte har fået lønstigninger i det seneste år, hvor den amerikanske økonomi for alvor er begyndt at rette sig.

Løn i anden række - nogle gange

Det er dog ikke altid lønnen, som de it-ansatte vægter højest, når de skalsvare på, hvad der får dem til at blive i deres nuværende et job i et marked, der som det danske er præget af relativ stor efterspørgsel.

Ganske oplyser to tredjedele af de adspurgte, at lønstigning kan få dem til at skifte job. Men kun 10 procent søger nyt job.

I stedet peger de amerikanske it-ansatte på andre ting som de vigtigste parametre for, at de bliver hos deres arbejdsgiver.

Her ligger job-stabilitet, betalt fritid, fleks-tid, indflydelse og blive hørt og arbejdsmiljø alle højt.

Godt halvdelen peger i samme ombæring på lønnen, som det vigtigste på jobbet.

Hoved-bekymringer

De amerikanske it-folk er også blevet spurgt om deres største professionelle bekymringer lige nu.

Her bliver der især peget på:

- At holde sine kompetencer opdateret og sørge for at forblive værdifuld for arbejdsgiveren.

- Manglende løn-stigninger.

- Udfordringer med at finde en position, der passer til ens kompetencer.

- Øget arbejdsbyrde.

- Nye opgaver og krav i forbindelse med repositionering af it-afdelingen i virksomheden.

Så meget tjener de

Højest løn får (selvfølgelig) de amerikanske CIO'er, som typisk ligger i niveauet mellem 1,2 millioner kroner og 1,8 millioner om året.

Også de nye digitale sikkerhedschefer - Data Protection Officers samt Chief Security Officers - er efterspurgte og højtlønnede. De tjener typisk mellem en million kroner og 1,5 millioner kroner om året.

Blandt 'folk på gulvet' er der størst lønstigninger til medarbejdere, der har kompetencer inden for områder som cloud og system-analyse, hvor en amerikansk it-mand får omkring 800.000 kroner i løn om året.

Du kan se de amerikanske it-lønninger her.

Til sammenligning er den lønførende gruppe i den danske it-industri it-folk, der beskæftiger sig med salg af it-udstyr.

Ifølge nyere tal fra IT-Branchen tjener de i gennemsnit 586.000 kroner om året, mens it-konsulenter gennemsnitligt tjener 582.000 kroner om året.

Løn-niveauet i den danske it-branche har ligget ret stabilt siden 2008 på omkring 45.000 kroner om måneden.

Det kan du læse mere om her: Her får man den højeste løn i den danske it-branche.

Disse skills er der bud efter

Vores amerikanske søstermedie har også kigget nærmere på de områder, hvor der for alvor er mulighed for at score store lønforhøjelser på det amerikanske marked.

Det er typisk områder med stor betydning for forretningens succes, hvilket gør det nødvendigt med dygtige folk.

Skal man score store lønforhøjelser i USA, bør man derfor arbejde inden for:

- ERP.

- Cloud computing.

- Sikkerhed.

- Web-design og web-udvikling.

- Business intelligence/analytics.

- Netværk.

- Applications-udvikling.

- Datacenter-management.

- Help desk/it-support.

Er lønnen det vigtigste for din trivsel på arbejdsplanen? Hvad vægter du højest? Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

TD SYNNEX Denmark ApS

Business Development Manager Nordics - Circular IT Services

Uspecificeret arbejdssted

KMD A/S

Product Owner

Nordjylland

KMD A/S

SAP-arkitekt

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil