Tysk og fransk krav om at fjerne chat-kryptering: Er krypteringsforbud også på vej til Danmark?

Efter terroraktioner i Europa kræver Frankrig og Tyskland, at firmaer som Apple og Facebook hjælper med at fjerne krypteringen af beskeder eksempelvis med bagdøre. EU er ikke afvisende.

Artikel top billede

Frankrig og Tyskland kræver, at EU skal tage stilling til en ny lov, der tvinger teknologivirksomheder til at åbne deres krypterede chat-programmer.

Det skriver avisen Wall Street Journal.

Begrundelsen fra de to lande er, at de ønsker at komme fremtidige terror-handlinger i forkøbet.

Da terroristerne angiveligt anvender krypterede chat-tjenester som Apples Imessage, Facebooks Whatsapp og Telegram som kommunikationsværktøjer, mener landene altså, at der skal være et smuthul i krypteringen, så myndighederne kan læse med.

"Beskeder, som udveksles via apps som Telegram, skal kunne dekrypteres og anvendes som bevismateriale af domstole og efterforskere og som en del af retsprocessen," sagde Frankrigs indenrigsminister Bernard Cazeneuve på en pressekonference.

De krypteringsløsninger, som anvendes af Telegram eller WhatsApp, kan ikke engang åbnes af firmaerne selv.

Det er kun brugerne, som sidder med nøglen. Derfor kan kravet fra Tyskland og Frankrig betyde store ændringer, hvis det vedtages af EU.

Kræver en bagdør

I praksis vil det nok kræve, at virksomhederne indbygger en bagdør i programmet, altså et hul i krypteringen, som myndighederne kan krybe igennem og aflæse chat-konversationerne.

I en udtalelse til Reuters siger Europa Kommissionen, at man ikke er afvisende overfor forslaget.

Lobbygruppen CCIA, der varetager interesser for virksomheder som Facebook og Google, mener derimod ikke, at man skal bygge myndighedshuller i krypteringen.

"At svække sikkerheden vil med tiden betyde, at onlinesystemerne bliver mere sårbare overfor alle former for angreb fra terrorister eller hackere. Vi burde i stedet øge sikkerheden," siger CCIA's europæiske chef Christian Borggren til Reuters.

Vedtages en åbning af krypteringen i chat-programmerne af EU, vil det som udgangspunkt også betyde, at danskerne vil være underlagt loven.

Læs også:
Apple vil stramme kryptering til nye højder i kølvandet på spionsag: Glemmer du din kode, er der nul hjælp at hente

Eksperternes dom: Udviklerne skal ikke redde kryptering - det skal din bedstemor

Kryptering er et kæmpe-problem for danskerne: Så alvorlig er situationen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    QNAP High Availability sikrer kontinuerlig storage-tjeneste og systemtilgængelighed

    QNAP High Availability er nem at implementere og bruge – og omkostningseffektiv. Perfekt til mindre virksomheder og professionelle med små budgetter.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    PensionDanmark

    IT Security Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job