Facebook mister vigtig satellit i stor eksplosion: Tesla-raket gik ned med et brag

Facebooks Mark Zuckerberg mistede en vigtig satellit, da en af Tesla-stifteren Elon Musks rumraketter eksploderede. Se videoen her.

Artikel top billede

Facebooks ambitiøse projekt om at levere gratis internet til det afrikanske kontinent via satellitter, led et stort tilbageslag i går, da en raket fra Tesla-stifteren Elon Musks rumfartsprojekt Space X på spektakulær vis eksploderede på affyringensrampen.

Det skriver det amerikanske medie Bloomberg.

Efter planen skulle raketten afsendes i løbet af weekenden, og ulykken skete da raketten under forberedelserne til opsendingen fik påfyldt brændstof.

Læs også: Zuckerbergs vilde (og dyre) plan: Laserbåret internet på vej

Ombord på raketten befandt der sig en såkaldt Amos 6-satellit, som er ejet af det israelske firma Spacecom Ltd, men som efter planen skulle indgå i Mark Zuckerbergs højtprofilerede Project Facebook, der skal levere gratis internet til en række afrikanske lande syd for Sahara.

I en Facebook-opdateringer, skriver Mark Zuckerberg: 

"Jeg er dybt skuffet over at høre om SpaceX's opsendelsefejl, der endte med at ødelægge vores satellit, der skulle bringe internetadgang til så mange mennesker over alt på kontinentet," skrev han.

Mark Zuckerberg tilføjer i opdateringen, at uheldet ikke får nogen beydning for Facebooks ambitioner om at levere internet til mennesker over hele på kloden.

Kommer hurtigt på benene igen

Professor i astrofysik Timothy Carone oplyser til Bloomberg, at det relativt hurtigt vil være muligt at konstruere en ny udgave af Facebook-satellitten:

"Det er uheldigt, at det er sket. Men satellitten til Facebook kan genopbygges ret hurtigt, og SpaceX er dygtige til at bygge rumfartøjer og sende dem afsted. Jeg tror at genrejsningen fra denne episode vil ske ret hurtig," siger han til Bloomberg.

Den præcise årsag til ulykken kendes ikke, men SpaceX oplyser at eksplosionen skete i en ilt-tank, mens raketten fik påfyldt brændstof.

Ingen mennesker kom til skade under eksplosionen.

Læs også:
Her bygger Facebook sine droner, servere og switche: Tag med inden for i Facebooks værksted, 'Area 404'

Tesla-stifters næste projekt: Internet-satelliter i hundredevis

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder af logistikelement i Vordingborg

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S