IBM åbner nyt innovationscenter i Danmark - skal bruge 250 medarbejdere

Opdateret: Et nyt IBM-innovationscenter er på vej til Danmark. Der skal bruges 250 ansatte, som skal arbejde med en række nye teknologi-områder.

Artikel top billede

IBM åbner et nyt innovationscenter i København. Det bliver et selvstændigt selskab i IBM-koncernen. 

"Indenfor de næste to år ansætter IBM 250 it-talenter. Første hold rekrutteres nu og ventes at bemande Innovationscentret allerede ved årsskiftet," skriver IBM i en pressemeddelelse.

"De nye konsulenter skal fokusere på banebrydende teknologier inden for big data, cognitive computing og digitale forretningsområder og skal udvikle fremtidens smarte it-løsninger."

Den danske del af IBM-koncernen havde for 10 år siden 7.000 ansatte, men medarbejderstaben er siden blevet kraftigt reduceret til de 2.286, der var registreret i det seneste årsregnskab.

Nu får den internationale it-gigants medarbejderstab her i landet dog igen et nøk i den rigtige retning med det nye innovationscenter.

Derfor blev det i Danmark

IBM Danmarks administrerende direktør, Henrik Bodskov, uddyber:

"Danmark er skabt til at være et innovationslaboratorium. Dels er der adgang til it-talenter med forretningsforståelse - dels er danske kunder meget nysgerrige og parate til at bruge nye digitale løsninger."

"Kunderne ser gerne, at vi udvikler og afprøver innovative ideer sammen, og vi oplever, at de i stigende grad efterspørger vores nærhed. Det er blevet vigtigt for dem, at vi forstår deres lokale behov og kan operere sammen med dem," udtaler Henrik Bodskov.

IBM skriver også, at det har været afgørende for placeringen af det nye innovationscenter, at Danmark er i det absolutte førerfelt internationalt, når det gælder digitalisering, og at danske borgere og virksomheder er hurtige til at tage nye digitale løsninger til sig.

Selskabet har dog også åbnet tilsvarende centre i Tyskland, Østrig, Schweiz, Sverige, Holland, Italien, England og Frankrig.

Læs også: IBM Danmark i fuld gang med massive forandringer: Her er planen

Rekrutteringen vil ske i tæt samarbejde med Invest in Denmark i Udenrigsministeriet, Copenhagen Capacity samt førende danske uddannelsesinstitutioner, oplyses det også af IBM.

Udenrigsminister Kristian Jensen (V) siger følgende om det nye innovationscenter:

"Det er vel en af årets bedste erhvervsnyheder. Det er godt for IBM. Det er godt for væksten og beskæftigelsen i Danmark. Og det er ikke mindst godt for de 250 talenter, der nu får chancen for at gøre karriere hos et af verdens førende it-selskaber," siger Kristian Jensen i pressemeddelelsen.

To typer konsulenter

Innovationscentret forventes at åbne 1. januar 2017. Det bliver i første omgang i midlertidige lokaler i København. 

IBM oplyser, at bemaningen vil bestå af to typer konsulenter:

"Junior Consultants er kandidater med en stærk profil indenfor it kombineret med en god forretningsforståelse eksempelvis med baggrund i en master eller bachelor fra ITU, DTU, CBS, KU eller lignende."

"Kandidaterne er nyuddannede eller med et par års erfaring, med kendskab til og/eller erfaring med områder så som IT-udvilking, programering og innovation. De skal være stærkt motiverede for at lære en masse nyt på relativt kort tid."

"Senior Consultants er kandidater med en specifik viden og solid erfaring indenfor et givet tech-område. Typisk mindst fem års erfaring. Kandidaterne vil komme til at lede og coache mindre teams inden for de nye teknologier."

Læs også:

Tre vigtige årsager til at tusindvis af job er forsvundet fra IBM Danmark

IBM Danmark i fuld gang med massive forandringer: Her er planen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS