Industrien kritiserer it i folkeskolen

Dansk Industri vil have nedsat en tænketank, der skal kigge på, hvordan it bedre kan udnyttes på alle klassetrin i folkeskolen. Direktør Ole Krog advarer om, at det ikke er nok bare at opstille pc'er, som eleverne benytter et par gange om måneden.

De danske folkeskoler skal være bedre til at udnytte Danmarks førerposition på udbredelsen af pc'er og internetadgang. Det mener direktør Ole Krog, Dansk Industri, der fremførte sit synspunkt på en konference om it i folkeskolen, hvor også undervisningsminister Ulla Tørnæs (V) deltog.

En undersøgelse fra 2002 fra Undervisningsministeriet viser, at computeren benyttes i de yngste klasser et par gange om måneden, mens den i 6. til 9. klasse anvendes et par gange om ugen til tekster, opgaver og informationssøgning.

- Det er ikke imponerende. Hvorfor indgår it ikke i meget større grad i undervisningen i hele viften af fag ? både dansk, sprog, naturfag og kreative fag? Der skal tænkes meget mere i software og ny pædagogik, før it for alvor bliver integreret i folkeskolens undervisning, mener Ole Krog.

Han opfordrer derfor ministeren til at nedsætte en tænketank med repræsentanter fra Undervisningsministeriet, Videnskabsministeriet, skoler og virksomheder. Tænketanken skal komme med et bud på, hvad der skal til, for at eleverne i folkeskolen får bedst mulig udbytte af pc'er og internetadgang.

- Alle elever skal have grundlæggende it-kompetencer, som de kan bruge i fortsat uddannelse og fremtidig beskæftigelse. Det er en opgave, som folkeskolen bør blive meget bedre til, mener Ole Krog.

Regeringen har afsat knap en halv milliard kroner til it i folkeskolen i perioden 2005-2008, men de penge er først og fremmest rettet mod indkøb af udstyr.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS