Politi-software tjekker børneporno på Kazaa

Software udviklet i samarbejde mellem dansk og norsk politi spillede en væsentlig rolle, da politiet tirsdag slog til mod 43 danske distributører af børneporno. Det egenudviklede program har overvåget danskere, som har downloadet børneporno fra fildelingstjenesten Kazaa.

Et program udviklet af dansk og norsk politi førte i går til anholdelsen af 43 danskere, der nu er sigtet for besiddelse og udbredelse af børneporno.

De sigtede har ifølge politiet brugt fildelingstjeneste Kazaa til at hente og sprede børneporno.

Politiets egenudviklede program har spillet en stor rolle i efterforskningen, da det har overvåget billeder spredt på Kazaa og sammenlignet dem med politiets database over kendte børnepornobilleder.

- Det har haft en væsentlig betydning og gjort os i stand til at gå online og via automatiske processer få en forholdsvis umiddelbar adgang til, hvad der bliver delt på internet, fortæller vicekriminalkommissær Søren Thomassen fra Rigspolitiets it-sektion.

Han vil ikke give detaljer om programmet, ud over at det er udviklet i samarbejde mellem dansk og norsk politi.

Politiet foretog ransagninger mod samtlige 43 sigtede efter for nogle uger siden at have fået en byretskendelse, der pålagde internetudbyderne at udlevere navne og adresse på de involverede.

Ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten blev der beslaglagt omkring 80 computere, som nu undersøges.

De sigtede beskyldes ikke kun for besiddelse af børneporno, men også for distribution, hvilket kan straffes med fængsel i op til seks år.

42 af de sigtede blev løsladt efter endt afhøring, mens en enkelt blev varetægtsfængslet i to uger, fordi han tidligere er sigtet for besiddelse af børneporno.

De danske ransagninger var en del af fælles nordisk aktion mod flere end 200 adresser. Politiet gennemførte for to måneder siden operation "Mjølner", der med op mod 100 sigtede var danmarkshistoriens største sag om børneporno.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job