Almindelig tablet-pc eller hybrid-model? Her er it-ledernes foretrukne tablet-designs

Virksomhederne investerer i stor stil i tablets til medarbejderne. Her kan du se de tablet-designs, der hitter.

Artikel top billede

Mange danske virksomheder har købt stort ind af tablet-pc'er i de senere år i takt med den omfattende mobility-bølge.

Medarbejderne skal være mere og mere mobile, og tablets er et helt centralt redskab i den forbindelse.

Og virksomhederne er tilsyneladende slet ikke ved at være ved vejs ende, hvad angår investeringer i tablets til medarbejderne.

Analysefirmaet IDC skriver i en ny analyse, at tablets er blandt de tre højeste it-prioriteringer i mange europæiske virksomheder i 2017.

I undersøgelsen medvirker 1.500 it-beslutningstagere fra små, mellemstore og store virksomheder i Storbritannien, Frankrig, Tyskland og Sverige.

Det viser sig blandt andet, at tablets er en del af mobility-strategien i 60 procent af virksomhederne, og at to ud af tre virksomheder enten overvejer eller har planlagt at købe tablets på kort sigt, hvilket vil øge tablet-udbredelsen i erhvervslivet signifikant over de kommende tre år.

Bruges til stadig flere opgaver

Brugsscenarierne udvides samtidig, skriver IDC, og det fremhæves blandt andet, at tablets i dag bruges til alt fra produktivitet til kundevendte opgaver, eksempelvis i en salgs-situation. 

"Undersøgelsens resultater viser, at europæiske virksomheder får en mere moden tilgang til udrulning af tablets og er begyndt at fokusere mere på applikationer og forretningsværdi," skriver IDC og fortsætter:

"Og at udrulningerne er drevet af ønsket om at øge medarbejdernes produktivitet, fleksibilitet i arbejdet og samarbejdet og også af virksomhedernes digital transformations-strategier."

Disse tablets hitter

IDC har også set nærmere på, hvilken type af tablets, virksomhederne har planer om at investere i over det kommende år.

Der er blevet mere og mere at vælge imellem, hvad angår tablet-designs, og IDC deler nu produkterne ind i tre kategorier: Tablet slate, detachables og convertibles.

Mens den traditionelle slate-tablet stadig er den mest populære, er det interessant, at den falder i popularitet, mens hybrid-produkterne stiger i popularitet.

Det betyder også, at hybrid-produkterne samlet set vil udgøre over halvdelen af de tablet-produkter, virksomhederne investerer i 2017, skriver IDC.

Væksten klinger af

Mens virksomhederne altså ser ud til fortsat at have interesse i at investere i tablets, så har markedet for tablet-pc'er generelt toppet efter en række år med vilde vækstrater.

Det skyldes ikke mindst, at forbrugerne har fået stillet den værste tablet-tørst, og at markedet derfor er ved at være mættet. 

I årets tredje kvartal blev der derfor også sendt 14,7 procent færre tablet afsted fra producenternes fabrikker i forhold til samme kvartal sidste år.

Nedgangen rammer ikke mindst hårdt hos de to største spillere, Samsung og Apple, hvis tablet-forsendelser er faldet med henholdsvis 19,3 procent og 6,2 procent i forhold til tredje kvartal sidste år.

Læs mere her:

Samsungs og Apples tablets får drøje tæsk på markedet - mens konkurrenter stormer frem

Barsk besked til pc-producenterne: Lav jeres forretninger om - eller forlad markedet helt

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til DevOps i PET

Københavnsområdet

Dansk Fundamental Metrologi A/S

IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

Københavnsområdet

PensionDanmark

Scrum Master

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS