Magtskifte på vej: Samsung og Apple mister grebet om smartphonemarkedet - konkurrenter stormer frem

Verdens to største smartphoneproducenter, Samsung og Apple, mister markedsandele og sælger færre smartphones. Til gengæld har tre konkurrenter masser af medvind.

Artikel top billede

Et regulært magtskifte kan være under opsejling på smartphonemarkedet.

De to største smartphoneproducenter på globalt plan, Samsung og Apple, mister markedsandele og sælger færre smartphones.

I stedet er det de tre kinesiske smartphoneproducenter, Huawei, Oppo og BKT Communication Equipment, der har vækst og kaprer kunder og markedsandele.

Det fremgår af analysefirmaet Gartners netop offentliggjorte opgørelse over det globale smartphonemarked i årets tredje kvartal. 

Samsungs markedsandel er faldet fra 23,6 procent i tredje kvartal sidste år til 19,2 procent i samme kvartal i år.

Og antallet af solgte smartphones er også faldet for Samsungs vedkommende.

Nedgangen har også ramt Apple, der over det seneste år er gået fra en markedsandel på 13 procent til 11,5, ligesom antallet af solgte iPhones også falder.

Læs også: Android er slet ikke til at stoppe: Nu kører 9 ud af 10 nye smartphones Android

De tre kinesisike konkurrenter, Huawei, Oppo og BKT Communication Equipment, har i samme periode alle både øget antallet af solgte smartphones og markedsandelene.

Det betyder, at Huawei i tredje kvartal i år nåede op på en markedsandel på 8,7 procent, mens Oppo landede på 6,7 procent, og BBK nåede op på 5,3 procent.

Det er især interessant, at Huawei - hvis selskabets fremmarch fortsætter, mens Apple også fortsætter tilbagegangen - inden for få kvartaler vil kunne overtage andenpladsen på det globale smartphonemarked.

"Huawei er ved at lukke hullet op til Apple. I tredje kvartal i 2016 var der under tre procentpoint i forskel i markedsandel mellem de to smartphoneleverandører," skriver Gartner i en mail til Computerworld.

Læs også: 5G på tærsklen af kæmpe globalt gennembrud - men vi kommer til at sakke agterud

Lægger man de tre kinesiske producenters markedsandele sammen, har de nu samlet en markedsandel på 20,7 procent af det globale smartphonemarked.

"De var de eneste leverandører blandt top fem smartphoneleverandørerne, der havde vækst i tredje kvartal 2016," bemærker Gartner.

Der blev solgt lidt over 373 millioner smartphones på verdensplan i årets tredje kvartal.

Det er en stigning på 5,4 procent eller omkring 19 millioner enheder i forhold til samme kvartal sidste år.

Heraf havde 87,8 procent Android som styresystem - en stigning fra 84,7 procent i samme kvartal sidste år.

iOS er i samme periode gået fra en markedsandel på 13 procent til nu 11,5.

Windows er helt nede på blot 0,4 procent af markedet i tredje kvartal i år. I samme kvartal sidste år på Windows ifølge Gartner på en global markedsandel på 1,7 procent.

Læs også:

Android er slet ikke til at stoppe: Nu kører 9 ud af 10 nye smartphones Android

5G på tærsklen af kæmpe globalt gennembrud - men vi kommer til at sakke agterud

Ny måling af 4G-netværk: Sådan står det til med 4G i Danmark

Vil du have hurtigere internet på smartphonen? Så brug 4G i stedet for WiFi

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S