Derfor gik 900.000 routere i sort: Angrebet mislykkedes - men routerne bukkede alligevel under

Det omfattende malware-angreb på routere hos telegiganten Deutsche Telekom mislykkedes. Alligevel gik 900.000 routere i sort.

Artikel top billede

Foto: Anders Engelbøl.

Som vi fortalte tirsdag, har et kæmpe malware-angreb over de seneste dage sendt næsten en million routere til tælling hos internetgiganten Deutsche Telekom, der opererer i 50 forskellige lande - med Tyskland som det klart største marked - og har omkring 20 millioner bredbåndskunder.

Alt tyder på, at det er malwaren Mirai, der har været kendt i flere år, der er på spil, og at de ramte routere blandt andet inkluderer Speedport W 921V og Speedport W 723V Type B.

Samtidig minder angrebet om et angreb i Irland, der fandt sted for nylig. 

Nu skriver Deutsche Telekom i en ny opdatering om malware-angrebet, at routerne var beskyttet mod malwaren, og at det faktisk ikke var selve malwaren, der skabte problemerne.

"Det nuværende problem var hverken identisk med sårbarheden fra 2014 eller med sagen i Irland for nogle uger siden."

"I vores tilfælde blev routerne ikke inficeret, angrebet var ikke succesfuldt. Men på grund af angrebet blev kundernes routere overloadede og crashede," lyder det i opdateringen.

Læs også: Kæmpe malware-angreb sender næsten en million routere til tælling

Skulle bruges i botnet

Det står nu også klart, hvad målet med angrebet var, skriver den tyske telegigant:

"Det var et forsøg på at inficere disse routere med malware og gøre dem til en del af et såkaldt botnet - det fejlede. Angrebet var ikke en succes."

Ifølge Deutsche Telekom var 96 procent af kundernes routere ikke nede under angrebet, der begyndte sent søndag - men de resterende fire procent udgør altså fortsat 900.000 routere.

Ifølge selskabet vil der komme nye opdateringer til routerne i de kommende dage.

Ifølge Deutsche Telekom var det selve vedligeholdelses-interfacet på routerne, de it-kriminelle forsøgte at angribe. 

De routere, der var under angreb, er nu i gang med at blive opdateret. De skal genstartes, før det sker. 

Teleoperatøren har også udsendt softwareopdateringer, der kan hentes manuelt på www.telekom.de/stoerung.

Samtidig er det interessant, at Deutsche Telekom skriver, at myndighederne har oplyst, at der er tale om et igangværende angreb på routere over hele verden.

Computerworld forsøger at finde ud af, om danske selskabers routere er under angreb.

Læs også:

Kæmpe malware-angreb sender næsten en million routere til tælling

Router-sårbarhederne står i kø: Så galt står det til lige nu

40.000 routere kidnappet: Nu misbruges de til DDoS-angreb

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Allerød Kommune

    Digitaliseringschef

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS