Apple anker kæmpe-krav fra EU for skattesnyd: Vil ikke betale milliarder tilbage

Apple vil anke EU-afgørelsen om, at selskabet skal betale 97 milliarder kroner for skatteunddragelse.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple vil anke det kæmpekrav på 97 milliarder kroner i for lidt betalt skat, som EU-Kommissionen i august udstedte til selskabet.

Det enorme krav gør Apple til en central spiller i verdenshistoriens måske største torskegilde.

EU mener, at Apple bevidst har betalt knap 100 milliarder kroner for lidt i skat for salg af selskabets produkter på det europæiske marked i Irland, hvor selskabet har europæisk hovedkvarter.

I stedet har selskabet mellem 1991 og 2007 trukket pengene ud af de europæiske markeder via udnyttelse af den såkaldte 'double irish'-model, og det er ikke lovligt, mener EU.

I denne periode har Apple betalt blot 0,005 procent i skat. Det svarer til 50 kroner i skat for hver million indtjente kroner.

'Et belejligt mål'

Apple er ikke overraskende ikke enig.

Selskabets topchef, Tim Cook, har tidligere betegnet afgørelsen som 'politisk lort' ['total political crap'].

Nu er selskabet altså klar til at anke afgørelsen fra EU til EU-domstolen, der er den næsthøjeste juridiske instans i EU.

Til Reuters antyder selskabets juridiske topchef Bruce Sewell, at Apple føler sig forfulgt af EU og konkurrencekommissær Margrethe Vestager (R).

"Apple er et belejligt mål, fordi selskabet genererer masser af overskrifter," siger han.

Irland anker også

Også Irland vil anke EU-afgørelsen.

Irland spiller en central rolle, da de meget lave skattebetalinger skyldes en særaftale mellem Apple og Irland.

I Irland er man bange for, at dommen vil få de øvrige selskaber, der har nydt godt af 'double irish'-modellen til at finde nye græsgange.

Irland huser de europæiske hovedkvarterer for store it-selskaber som Google, Microsoft, Dell, Dropbox, eBay, Facebook, LinkedIn, Oracle, Paypal, Twitter, Uber og Airbnb.

Ingen af dem er involveret i skattesager som den, Apple er rodet ind, men det må regnes for givet, at også de har lukrative skatteaftaler med Irland, da flere af dem fakturerer ud fra Irland til kunder overalt i Europa.

I et åbent brev fra det irske finansministerium lyder det fra den irske regering, at EU-Kommissionen har misforstået sagens rette sammenhæng.

Du kan læse dette brev her: Explanation
of the main lines of argument in Ireland's annulment application lodged with the General Court of the European Union on 9 November 2016.

Det ligger på linie med Irlands tidligere udmeldinger, som du kan læse mere om her: Irland støtter Apple: Siger nej til EU's skattekrav mod Apple på 97 milliarder kroner

Læs også:

Bør vi egentlig ikke droppe alle indkøb af Apples produkter, indtil Apple betaler sin enorme skatteregning?

Apple, Google og Microsoft i skattely: Vi står i et moralsk dilemma

Rapport: Apple er største skatteunddrager i USA: Så mange penge gemmer selskabet i skattely

Gigantisk skattesmæk til Apple for irsk skatteaftale - skal betale 97 milliarder kroner

Apples Tim Cook reagerer på gigantisk skattesmæk fra EU: Her er brevet fra Apple-topchefen

Nyt skattesmæk til Apple: Skal betale 800 millioner kroner tilbage til Japan

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    QNAP High Availability sikrer kontinuerlig storage-tjeneste og systemtilgængelighed

    QNAP High Availability er nem at implementere og bruge – og omkostningseffektiv. Perfekt til mindre virksomheder og professionelle med små budgetter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S