Fastnettelefonens dramatiske deroute: Så få danske fastnet-telefoner findes der i dag

Du er efterhånden lidt af et unikum, hvis du stadig har en fastnettelefon stående i hjemmet. Se den dramatiske danske fastnet-deroute i tal.

Artikel top billede

Den gode gamle fastnettelefon, der i årtier prydede mange danske dagligstuer, er efterhånden ved at være lidt af en museumsgenstand.

Sådan tænker formentlig mange af Computerworlds tech-kyndige læsere og ikke mindst de yngre danskere, der er vokset op med mobiltelefonen i hånden.

Men hvor mange danske fastnet-abonnementer findes der rent faktisk her i 2016 - godt og vel 140 år efter, at Alexander Graham Bell var en af de afgørende personer bag telefonens opfindelse?

De fleste er nok godt klar over, at fastnettelefonen i takt med mobilernes fremmarch har været ramt af lidt af dramatisk deroute - men hvor langt er den fra at uddø helt?

100.000 færre på blot et år 
Energistyrelsens seneste telestatistik, der netop er udkommet, giver et indblik i situationen for den kære gamle fastnettelefon.

"Den faldende tendens i fastnetabonnementerne fortsætter. Det gælder for alle teknologier; IP-, PSTN- og ISDN-teknologien," lyder det indledningsvist.

"Fra første halvår 2015 til første halvår 2016 har der været et kraftigt fald i PSTN-telefoniabonnementer på op mod 100.000. Dermed er antallet af PSTN-abonnementer mere end halveret de seneste fem år," lyder det videre.

Læs også: Danskernes sms-forbrug er i frit fald: Antallet af sms'er er mere end halveret på få år

Energistyrelsen bemærker samtidig, at antallet af IP-telefoni-abonnementer også falder, men at taletrafikken på IP-telefoni faktisk er steget med omkring 10 procent det seneste år.

"Modsat for taletrafikken på PSTN/ISDN som fortsætter med at falde og nåede i første halvår 2016 ned på 722 millioner minutter," oplyses det.

Her er udviklingen

Computerworld har dykket lidt ned i de bagvedliggende data for fastnettelefonens udbredelse i Danmark.

Set over en årrække tegner der sig et klart billede af, at den gammeldags telefon har kurs mod historiebøger.

Men den findes trods alt stadig i en hel del danske hjem.

Der var i første halvår 2016 524.672 PSTN-abonnementer i Danmark, mens der var 38.966 ISDN-abonnementer.

Selvom det måske lyder af relativt mange, så er faldet over de seneste par år ganske voldsomt.

Eksempelvis var der i andet halvår 2013 829.156 PSTN-abonnementer, mens der var 74.556 ISDN-abonnementer.

Lægger man PSTN og ISDN sammen, er der nu 563.638 abonnementer ifølge Energistyrelsen. Til sammenligning er der 872.976 IP-telefoni-abonnementer.

Det er suverænt TDC, der står for den største del af de ialt 1.436.614 PSTN/ISDN/IP-telefoni-abonnementer, idet TDC har 921.024 af disse. Nummer to på listen, Stofa, har 84.913.

For 10 år siden så det sådan ud

En anden måde at gøre fastnet-udviklingen op på er ved at se på antallet af abonnementlinjer.

Her er der i dag 735.613, når man lægger traditionel PSTN og de forskellige IDSN-løsninger sammen.

Læs også: Danskerne går data-amok på mobilnettet: Voldsom stigning i datatrafikken

Hvis vi springer et årti tilbage til første halvår 2006, var der ifølge Energistyrelsens data 3.347.877 abonnementlinjer.

Der var dermed over fire gange så mange fastnet-abonnementlinjer for 10 år siden, som der er i dag, hvis vi alene kigger på PSTN og ISDN.

Mobiltelefonerne har i samme periode haft den stik modsatte udvikling.

Der er i dag over syv millioner mobilabonnementer med tale i Danmark.

Tæller man også taletidskort og de dedikerede mobil-dataabonnementer med, nærmer vi os 8,4 millioner abonnementer i Danmark.

Mere om den nye telestatistik:

Danskernes sms-forbrug er i frit fald: Antallet af sms'er er mere end halveret på få år

Bredbånd med kabel eller over mobilnettet? Sådan ser danskernes data-forbrug ud

Danskerne går data-amok på mobilnettet: Voldsom stigning i datatrafikken

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S