Dansk it-distributør konkurs

Den danske it-distributør Supply Services har begæret sig selv konkurs efter et mislykket forsøg på at føre aktiviteterne videre i et nyt selskab. En høj husleje og lav indtjening kostede livet for distributøren, der havde specialiseret sig i den grafiske branche og produkter fra Adobe og Macromedia.

Distributøren Supply Services har kastet håndklædet i ringen og begæret sig selv konkurs efter måneders kamp for enten at føre aktiviteterne videre eller indgå en frivillig afdragsordning med kreditorerne.

Det oplyser ejer og direktør Poul Bundgaard.

- Vi gik i betalingsstandsning for nogle uger siden, og tanken var at prøve at se, om vi kunne lave en blød landing. Men en betalingsstandsning og en eller anden form for frivillig akkord ville tage for lang tid og koste for mange penge, siger han.

Dyr husleje

Han købte sammen med sin partner, Karsten Madsen, det 11 år gamle Supply Services af stifteren, Tine Timm, i oktober sidste år, men det lykkedes aldrig at skabe en fornuftig forretning ud af it-distributøren.

- Der er flere årsager til konkursen, men en væsentlig ting er den utroligt svage indtjening, der er i distributionsleddet. Samtidig ligger vores omkostningsniveau, specielt vores husleje, meget højt, fortæller Poul Bundgaard.

Han angiver omsætningen til omkring 70 millioner kroner om året, mens indtjeningen blev ramt af den hårde og lange binding på huslejen i Hvidovre.

Allerede i april fyrede Supply Services samtlige 16 ansatte, da det stadig var planen, at de sammen med aktiviteterne skulle føres over i et nyt selskab.

Den anden ejer af Supply Services, Karsten Madsen, fortalte dengang, at aktiviteterne skulle føres under regi af it-firmaet Compare Support, men den aftale blev aldrig til noget.

Fokus på grafisk branche

Supply Services var kendt som nichedistributør med fokus på den grafiske branche og produkter fra printerproducenten Konica Minolta og softwareselskaberne Adobe og Macromedia.

Tech Data har nu overtaget distributionen af Konica Minolta, og svenske Svenske Studentlitteratur skal fremover distribuere Macromedias produkter i Danmark. Adobe ved endnu ikke, om selskabet får brug for en erstatning for Supply Services.

- Da vi kun har tre distributører i Danmark, var Supply Services selvfølgelig en vigtig distributør for os. De har haft en lidt dybere viden om vores produkter og flere ressourcer til at servicere forhandlerne, så jeg synes, det er trist, siger Peter Schaadt, administrerende direktør for Adobe Systems Danmark.

Indtil 1998 sad han selv i bestyrelsen for Supply Services under den tidligere ejer.

Det seneste regnskab fra Supply Services sluttede 31. maj sidste år og viste et underskud på knap 400.000 kroner. Poul Bundgaard har endnu ikke noget overblik over resultatet i regnskabsåret 2003-2004.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job