Kristian Fischer: Tro ikke, at teknologien forbedrer succesraten for projekter i 2017

Klumme: Terminator og hans venner gør intet for os. Vi må selv skabe succes med teknologi, hvor mennesker kommer i første række.

Artikel top billede

Mine børn har det let.

Det meste nu om dage kan klares uden at røre mere end en enkelt finger.

Og når de bliver gamle nok til at tage kørekort, er det nok ikke engang nødvendigt.

Ikke noget med at køre Fiesta på glatbanen på Amager (den ude ved Flyvergrillen) eller svede over en teoribog med spørgsmål om, hvor langt fjernlyset skal række, og hvor dybt dækmønsteret skal være.

Når de skal til at køre bil, kører alle bilerne nemlig selv.

Dermed undgår vi en hav af uheld - og vejene bliver tømt for søndagsbilister. Og jeg sparer 10.000 kroner. Gange to. Alt sammen på grund af teknologiens Tesla-speedede indmarch.

Ikke kun kørslen bliver lettere. Vi kan med stor sandsynlighed overlade det meste til fremskridtet.

Faktisk går Elon Musk så langt som at snakke om at indføre borgerløn, fordi automatisering og robotter overtager de fleste job.

Det bliver med andre ord en loppetjans for mine unger.

Terminator gør intet for os

Men vi må ikke begå den fejl at tro, at vi er bare i nærheden af at kunne lade Terminator og vennerne gøre jobbet for os.

Vi kan ikke læne os tilbage og nyde 2017 og satse på, at teknologien redder os. Det skal vi selv.

Tænk bare på de mange it-projekter, der fejlede big time i 2016. Vi ligger vel nede på en 35-40 procent succesrate - hvis det kan gøre det.

Og der er ingen grund til at tro, at det ændrer sig i 2017 - selv ikke med den fremadstormende teknologi. Det skal vi i hvert fald ikke sætte vores lid til.

Vores projekter skal fortsat ledes efter M3-princippet - menneskene, metoderne og maskinerne - med menneskene øverst på listen.

Vi skaber resultaterne - ikke teknologien.

Når et projekt lykkes, er det ikke på grund af teknologien, men fordi de rette mennesker er involveret fra start til slut.

Det gælder lige fra de erfarne projekledere til den engagerede projektsponsor og de dygtige specialister, der alle ved, at hvis vi vil være successfulde, kræver det fokus på hurtig effekt, smidighed, momentum og lederskab.

PS. Dækmønsteret skal minimum være 1,6 mm, og fjernlyset skal kunne belyse vejen tilstrækkeligt mindst 100 meter foran køretøjet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS