Fremtiden bliver fantastisk og fuld af it - hvornår fatter man det i folkeskolen?

Computerworld mener: De første spæde tegn på en fantastisk fremtid med globale tjenester og kunstig intelligens er her allerede. Om 10 år vil alle job være voldsom forandret - hvornår tager folkeskolen den udfordring op?

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

Computerworld mener: Hos Saxo Bank sidder en biolog med ved bordet, når en af bankens største satsninger inden for machine learning skal ramme 5.000 handler i sekundet.

Læs om ham her: Saxo Bank udvikler system med biolog: "Hans viden om, hvordan bier opfører sig, når de kommer hjem med honning, er utrolig vigtig, når vi taler om at komprimere signaler i computersystemer"

Det gør han, fordi indsigt i biers kommunikation kan hjælpe bankens mange selvlærende computersystemer med at optimere deres kommunikation.

Det er bare et eksempel på nogle af de spændende, anderledes og vilde idéer, som i øjeblikket afprøves af it-erhvervet i takt med at traditionelle flaskehalse inden for netværk og adgangen til regnekraft reduceres eller helt forsvinder.

Men det afgørende er, at udviklingen betyder, at anvendelsen nu rammer bredt. Derfor er det ikke bare Saxo Bank, der får nyt legetøj, men også din helt almindelige Bluetooth-højttaler, som med et slag bliver intelligent, når tjenester som Amazon Alexa kobles på den.

Det er den slags udvikling, som kan belønne eller straffe virksomheder alene ud fra de - ofte ubevidste - teknologivalg, der foretages - eller ikke foretages.

Spørg bare Sonos

Spørg bare den populære amerikanske højttalerproducent Sonos, hvis brugervenlige lydsystem var med til at udbrede trådløs musik i mange hjem.

Sonos' produkter er populære, men ikke mere populære, end at selskabets direktion allerede i 2016 følte de titusindvis af udviklere hos Amazon, Google og Apple ånde lydfirmaets beskedne udviklingshold i nakken og derfor annoncerede, at brugerne senere i år vil kunne styre deres Sonos-anlæg via Amazons tjeneste.

Læs også: Test: Amazon Alexa er en nem genvej til det smarte hjem, du drømmer om

Samme tjeneste fra Amazon styrer i øvrigt - sammen med en smart stikdåse til blot 270 kroner - timingen på min cirkulationspumpe derhjemme.

For hvorfor betale penge for en såkaldt intelligent pumpe, når jeg for en samlet udgift på lidt over 600 kroner kan få adgang til et stemme-, app- og timingstyret anlæg, som konstant opdateres af en it-verdenens giganter?

Medmindre du er producent af traditionelle relæer til cirkulationspumper, er det fantastisk nyt.

Tænk nyt - også i folkeskolen

Men det er også anledning til at tænke nyt.

Den lette adgang til de globale tjenester og dermed nye interfaces som stemmestyring, billedgenkendelse og lærende systemer er bare et mildt forvarsel om, hvad fremtiden bringer.

Næsten uanset hvilket fag du tilhører, vil du om 10 år arbejde sammen med assisterende og lærende maskiner.

Det er den forskel på nutid og fremtid, Michael E. Caspersen fra Center for Computational Thinking på Aarhus Universitet for nyligt fortalte om til en konference hos IT-Branchen.

Det kan du læse mere om her: Undervisningsministeren vil sætte gang i it i folkeskolen: Børn skal kunne skabe med it og teknologi i alle fag

Hvor eleverne i dag skal lære at processere og selv udføre en opgave, handler fremtidens opgaver om at kunne forstå og automatisere komplekse processer. For eksempel ved at programmere eller beskrive problemet, så andre kan løse det.

Derfor er det desto mere ærgerligt, at undervisningen i ny teknologi stadig halter i folkeskolen, som på trods af politisk velvilje i mange år frem stadig vil uddanne reelle it-analfabeter.

Kommende medarbejdere, som måske kan bruge teknologien, men som ikke kan udnytte teknologiens potentiale til at udvikle deres fag.

Læses lige nu

    Annonce

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S