Hård konkurrence på markedet for harddiske koster 2.900 ansatte i verdens største producent af harddiske, amerikanske Seagate, jobbet, skriver Financial Times.
De 2.900 medarbejdere udgør syv procent af Seagates samlede arbejdsstyrke på 42.000, og nedskæringerne skal spare selskabet for udgifter på 900 millioner kroner om året.
Seagate skyder skylden på en faldende efterspørgsel på harddiske primært til stationære pc'er.
Herudover falder selskabets markedsandele inden for harddiske til bærbare pc'er, hvor priskonkurrencen er hårdere, end Seagate havde forventet.
Både Seagate og konkurrenter som Maxtor, Toshiba og Hitachi har i år kæmpet med et uforudsigeligt marked. En rapport fra investeringsfirmaet Credit Suisse First Boston konkluderede i sidste uge, at harddisk-industrien er fanget i hård priskonkurrence, og at udsigten til at skabe overskud er elendig.
Specielt Maxtor og Seagate er ramt af lav indtjening på de harddiske, de leverer til kraftfulde servere og storage-produkter fra selskaber som EMC, Hewlett-Packard og IBM. Producenten Western Digital har omvendt fundet en lukrativ niche ved at fokusere på harddiske til stationære pc'er.
En analytiker siger til Cnet, at harddiskproducenternes problemer hovedsagelig skyldes overproduktion og for høje forventninger til markedet.