It-selskaber i Skåne på jagt efter konsulenter

Konsulentfirmaer inden for it, telekom og teknik i Skåne får i den kommende tid brug for flere end 200 nye konsulenter. Selskaberne oplever bedre tider på begge sider af Øresund, og flere af dem er klar til at satse på det danske marked.

Konsulenthuse i Skåne får brug for flere end 200 nye konsulenter inden for it, telekom og teknik alene i år. Det viser en rundringning til 15 firmaer foretaget af nyhedsbrevet Rapidus.

Ud af de 15 konsulentfirmaer er det kun WM-data, som er i gang med nedskæringer i stedet for nyansættelser, mens både Mærsk Data Sverige, Tietoenator og Deutsche Telekoms it-selskab, T-Systems, er på udkig efter nye konsulenter.

De mange nyansættelser begrundes først og fremmest med forbedrede markedsudsigter og stigende aktivitet.

- Det har lysnet betydeligt på markedet det seneste halve år. Vi regner med, at trenden fortsætter opad, siger Ann-Charlotte Sverkström, personalechef hos Tietoenator, til Rapidus.

Flere af de svenske konsulentfirmaer oplever også fremgang i Danmark, og telekonsulentfirmaet Cybercom er på udkig efter konsulenter både i Danmark og i Sverige.

Et andet telekonsulentfirma, Enea, har taget konsekvensen og er igen begyndt at satse på det danske marked.

- Vores varemærke er velkendt i Skåne, men ikke i Danmark. Derfor har det været sværere på den danske side. Nu har forudsætningerne dog ændret sig, og vi ser muligheder for igen at blive større i Danmark, siger Thomas Goréus fra Enea Öresund til Rapidus.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere