Hewlett Packard Enterprise i gigantisk opkøb: Nupper flash-selskab i milliardhandel

Opdateret: Hewlett Packard Enterprise køber flash-selskabet Nimble Storage for milliardbeløb.

Artikel top billede

Et nyt stort opkøb er på vej på storage-markedet.

Det er Hewlett Packard Enterprise, der vil købe flash-selskabet Nimble Storage.

Det meddeler Hewlett Packard i en pressemeddelelse.

"I dag annoncerer vi, at vi har til hensigt at købe Nimble Storage, en førende leverandør af entry til midrange predictive flash storage-løsninger."

Er vokset hurtigt

Nimble Storage, der blev stiftet i 2007, er vokset voldsomt hurtigt i de seneste år med udgangspunkt i selskabets flash-baserede løsninger.

Nimble Storage havde i det seneste årsregnskab over 1.000 ansatte, og selskabet oplyser at have over 10.000 kunder på globalt plan.

Heriblandt er der en del danske kunder. 

Ifølge Reuters vil Hewlett Packard Enterprise betale 12,50 dollars per aktie i Nimble Storage.

Det betyder, at prisen i alt vil blive på over en milliard dollars - eller over syv milliarder danske kroner.

Nimble Storage skriver selv i en pressemeddelelse, at der er underskrevet en endelig aftale med Hewlett Packard Enterprise.

"Når vi ser fremad, er vil sikre på, at vi ved at kombinere Nimble Storages teknologi-lerderskab med HPE's globale distributions-styrke, stærke brand og forhold til virksomhederne, skaber muligheder for ekspansion for den kombinerede virksomhed," lyder det fra Suresh Vasudevan, der er CEO i Nimble Storage.

Satser på flash

Nimble Storage har ikke mindst gjort sig bemærket med løsninger, der kan sikre bedre applikations-performance.

Samtidig er flash-teknologien i det hele taget et hot emne i industrien i disse år.

"Det største teknologi-transformation inden for storage i dag er skiftet fra roterende diske til flash," skriver Hewlett Packard Enterprise.

"Og når flash bliver den nye normal, vil kunderne have nye krav, eksempelvis hybrid it-automatiserring, integreret data-beskyttelse og fleksible forbrugs-modeller."

Deltag i gratis konference om datacentre og datahåndtering

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S