0-dagssårbarheder er det rene guf for hackere: Så hurtigt slår hackerne til

200 forskellige 0-dagssårbarheder er blevet undersøgt i en ny rapport. Se her, hvor hurtige de it-kriminelle er til at angribe, når en 0-dagssårbarhed er afsløret.

Artikel top billede

Omkring 22 dage.

Så lang tid tager det typisk, fra en 0-dagssårbarhed er blevet afsløret, til der eksisterer fuldt funktionel kode, der kan udnytte sårbarheden - et såkaldt exploit.

Det skriver analysevirksomheden RAND i en ny rapport, hvor 200 0-dagssårbarheder er blevet undersøgt.  

0-dagssårbarheder er en af de ting, både brugere og leverandører frygter mest.

Da leverandøren kun lige har fået kendskab til sårbarheden, deraf navnet, eksisterer der endnu ingen patch, der kan lukke hullet.

0-dagssårbarheden er derfor det rene guf for de it-kriminelle, der kan se deres snit til at forsøge at udnytte hullet i softwarens sikkerhed.

"It-kriminelle benytter 0-dagssårbarheder til at gå efter organisationer og mål, der normalt er opdaterede med patches; dem, der ikke ikke er flittige med at opdatere, kan angribes via sårbarheder, som der eksisterer opdateringer til, men hvor de endnu ikke er rullet ud," skriver RAND.

Læs også: Se top 10-listen: Disse programmer på din computer har flest sårbarheder

Det interessante ved 0-dagssårbarheder er dog, at de i princippet kan eksistere ganske længe, før det bliver offentligt kendt, at sårbarhederne findes.

Sårbarheder lever længe uden at være afsløret

Ifølge rapporten fra RAND har 0-dagssårbarheder en gennemsnitlig levetid på knap syv år - hvilket er tiden fra, at nogen opdager sårbarheden til, at det afsløres offentligt, at sårbarheden eksisterer.

Samtidig er det værd at bemærke, at der ifølge RAND's analyse er en relativ lav sandsynlighed for, at to personer uafhængigt af hinanden opdager den samme sårbarhed - den ligger nemlig på blot 5,7 procent.

Det betyder ifølge analytikerne, at man faktisk ikke opnår de store sikkerhedsmæssige gevinster ved at afsløre, at man har kendskab til en 0-dagssårbarhed.

Derfor kan det også for både dem, der vil forsvare systemerne, og dem, der vil angribe dem, give gode mening at holde kortene tæt til kroppen, hvad angår 0-dagssårbarheder.

Mens den gennemsnitlige levetid for en 0-dagssårbarhed altså er på knap syv år, så skriver RAND, at 25 procent af de 200 undersøgte sårbarheder ikke nåede at eksistere i mere end halvandet år.

Og 25 procent af dem har eksisteret i mere end ni og et halv år.

Af de 200 0-dagssårbarheder, RAND har undersøgt, er 40 procent af dem 0-dagssårbarheder, der endnu ikke er afsløret over for offentligheden.

Læs også:

Se top 10-listen: Disse programmer på din computer har flest sårbarheder

Pas på denne type "uskyldige" vedhæftede filer: Narrer dit antivirusprogram - og sender din maskine i malware-fælden

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S