0-dagssårbarheder er det rene guf for hackere: Så hurtigt slår hackerne til

200 forskellige 0-dagssårbarheder er blevet undersøgt i en ny rapport. Se her, hvor hurtige de it-kriminelle er til at angribe, når en 0-dagssårbarhed er afsløret.

Artikel top billede

Omkring 22 dage.

Så lang tid tager det typisk, fra en 0-dagssårbarhed er blevet afsløret, til der eksisterer fuldt funktionel kode, der kan udnytte sårbarheden - et såkaldt exploit.

Det skriver analysevirksomheden RAND i en ny rapport, hvor 200 0-dagssårbarheder er blevet undersøgt.  

0-dagssårbarheder er en af de ting, både brugere og leverandører frygter mest.

Da leverandøren kun lige har fået kendskab til sårbarheden, deraf navnet, eksisterer der endnu ingen patch, der kan lukke hullet.

0-dagssårbarheden er derfor det rene guf for de it-kriminelle, der kan se deres snit til at forsøge at udnytte hullet i softwarens sikkerhed.

"It-kriminelle benytter 0-dagssårbarheder til at gå efter organisationer og mål, der normalt er opdaterede med patches; dem, der ikke ikke er flittige med at opdatere, kan angribes via sårbarheder, som der eksisterer opdateringer til, men hvor de endnu ikke er rullet ud," skriver RAND.

Læs også: Se top 10-listen: Disse programmer på din computer har flest sårbarheder

Det interessante ved 0-dagssårbarheder er dog, at de i princippet kan eksistere ganske længe, før det bliver offentligt kendt, at sårbarhederne findes.

Sårbarheder lever længe uden at være afsløret

Ifølge rapporten fra RAND har 0-dagssårbarheder en gennemsnitlig levetid på knap syv år - hvilket er tiden fra, at nogen opdager sårbarheden til, at det afsløres offentligt, at sårbarheden eksisterer.

Samtidig er det værd at bemærke, at der ifølge RAND's analyse er en relativ lav sandsynlighed for, at to personer uafhængigt af hinanden opdager den samme sårbarhed - den ligger nemlig på blot 5,7 procent.

Det betyder ifølge analytikerne, at man faktisk ikke opnår de store sikkerhedsmæssige gevinster ved at afsløre, at man har kendskab til en 0-dagssårbarhed.

Derfor kan det også for både dem, der vil forsvare systemerne, og dem, der vil angribe dem, give gode mening at holde kortene tæt til kroppen, hvad angår 0-dagssårbarheder.

Mens den gennemsnitlige levetid for en 0-dagssårbarhed altså er på knap syv år, så skriver RAND, at 25 procent af de 200 undersøgte sårbarheder ikke nåede at eksistere i mere end halvandet år.

Og 25 procent af dem har eksisteret i mere end ni og et halv år.

Af de 200 0-dagssårbarheder, RAND har undersøgt, er 40 procent af dem 0-dagssårbarheder, der endnu ikke er afsløret over for offentligheden.

Læs også:

Se top 10-listen: Disse programmer på din computer har flest sårbarheder

Pas på denne type "uskyldige" vedhæftede filer: Narrer dit antivirusprogram - og sender din maskine i malware-fælden

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job