Finanssektoren er hackernes hovedmål netop nu: Sådan angriber de virksomhederne

Finanssektoren er den del af erhvervslivet, der er mål for flest cyberangreb. Og i de fleste tilfælde kommer hackerne ind via intetanende medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Danske Bank)

Netværk af it-kriminelle har for alvor rettet sigtekornene mod erhvervslivet, og den finansielle sektor er lige nu det foretrukne mål for hackere.  

Det viser en ny undersøgelse fra IBM X-Force, der også peger på, at den uvidende medarbejder, som klikker på noget forkert, er virksomhedernes største sårbarhed.

53 procent af alle angreb på finanssektorens systemer i 2016 kom fra såkaldte "inadvertent actors".

Det vil sige interne personer i virksomheden, der ikke vidste, at deres ip-adresse var led i et hackerangreb.

Frygt for bøder og dårlig PR

Undersøgelsen fra X-force viser samtidig en stigning på 400 procent i mængden af spam-mails med ondsindet software, hvoraf hele 85 procent er den såkaldte ransomware.

"Det er et kæmpe problem, og vi ser adskillige danske virksomheder slås med det. Det kræver virkelig, at man bliver ved med at uddanne sine folk og skaber tilstrækkelig awareness i hele virksomheden," siger Niels Pedersen, der er Nordic Security Services Business Unit Leader hos IBM.

Banker og persondata-tunge virksomheder fortæller kun yderst sjældent offentligheden om de problemer med it-sikkerheden, de oplever.

Læs også: Kulturen er det største it-sikkerhedsproblem i danske virksomheder

Men med den kommende persondataforordning bliver det opligatorisk at underrette myndighederne inden for 72 timer, og Niels Pedersen håber, at det vil presse virksomhederne til at skabe en fornuftig sikkerhedskultur.

"Nu kommer der jo snart noget lovgivning, der gør det noget mere offentligt at finde ud af det, hvis en virksomheds systemer bliver kompromitterede. Så man kan håbe, at hensynet til virksomhedernes brand value sammen med persondataforordningen vil skærpe fokus på sikkerheden."

Den nye persondataforordning træder i kraft 25. maj 2018, og du kan læse meget mere om den her: Bliv klar til EU's nye persondataforordning: Disse konkrete ting bør du sætte i gang allerede nu

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S