Finanssektoren er hackernes hovedmål netop nu: Sådan angriber de virksomhederne

Finanssektoren er den del af erhvervslivet, der er mål for flest cyberangreb. Og i de fleste tilfælde kommer hackerne ind via intetanende medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Danske Bank)

Netværk af it-kriminelle har for alvor rettet sigtekornene mod erhvervslivet, og den finansielle sektor er lige nu det foretrukne mål for hackere.  

Det viser en ny undersøgelse fra IBM X-Force, der også peger på, at den uvidende medarbejder, som klikker på noget forkert, er virksomhedernes største sårbarhed.

53 procent af alle angreb på finanssektorens systemer i 2016 kom fra såkaldte "inadvertent actors".

Det vil sige interne personer i virksomheden, der ikke vidste, at deres ip-adresse var led i et hackerangreb.

Frygt for bøder og dårlig PR

Undersøgelsen fra X-force viser samtidig en stigning på 400 procent i mængden af spam-mails med ondsindet software, hvoraf hele 85 procent er den såkaldte ransomware.

"Det er et kæmpe problem, og vi ser adskillige danske virksomheder slås med det. Det kræver virkelig, at man bliver ved med at uddanne sine folk og skaber tilstrækkelig awareness i hele virksomheden," siger Niels Pedersen, der er Nordic Security Services Business Unit Leader hos IBM.

Banker og persondata-tunge virksomheder fortæller kun yderst sjældent offentligheden om de problemer med it-sikkerheden, de oplever.

Læs også: Kulturen er det største it-sikkerhedsproblem i danske virksomheder

Men med den kommende persondataforordning bliver det opligatorisk at underrette myndighederne inden for 72 timer, og Niels Pedersen håber, at det vil presse virksomhederne til at skabe en fornuftig sikkerhedskultur.

"Nu kommer der jo snart noget lovgivning, der gør det noget mere offentligt at finde ud af det, hvis en virksomheds systemer bliver kompromitterede. Så man kan håbe, at hensynet til virksomhedernes brand value sammen med persondataforordningen vil skærpe fokus på sikkerheden."

Den nye persondataforordning træder i kraft 25. maj 2018, og du kan læse meget mere om den her: Bliv klar til EU's nye persondataforordning: Disse konkrete ting bør du sætte i gang allerede nu

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect