Microsoft: Vi har lukket de fleste af de nyopdagede huller i Windows som NSA har anvendt til spionage

Microsoft har allerede lukket de fleste af en række alvorlige sårbarheder, som i påsken blev afsløret som nogle af NSA's indgangsveje til Windows. Men ikke alle bliver lukket.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Microsoft har allerede fået lukket de fleste af den stribe af sikkerhedshuller i Windows, som angiveligt er blevet udnyttet af det amerikanske sikkerheds-agentur, NSA, til at overvåge trafik og suge data ud af Windows.

Sårbarhederne i Windows blev afsløret af en hackergruppe med navnet ‘Shadow Brokers' i påsken.

Det skete, da gruppen offentliggjorde en stribe af interne NSA-dokumenter om organisationens arbejde samt den kode, som NSA angiveligt har anvendt til at kompromitere computere og andre enheder verden over.

Du kan se ‘Shadow Brokers' såkaldte Windows-dump på Github her.

Det fik omgående Microsofts sikkerhedsorganisation, MSRC (Microsoft Security Response Center), til at reagere.

"De fleste af sårbarhederne, som er blevet opdaget, er allerede blevet patchet i vores understøttede produkter," skriver MSRC i en blogpost med titlen Protecting customers and evaluating risk.

Microsoft har identificeret ni exploits med navne som ‘EternalBlue' og ‘EmeraldThread,' der allerede er blevet patchet.

"Vi har undersøgt sagen grundigt, og vi bekræfter, at de exploits, som Shadows Brokers har offentliggjort, allerede er blevet adresseret i tidligere opdateringer til vores understøttede produkter," lyder det fra Microsoft.

Tre af Windows-sårbarhederne er ikke blevet patchet. Det gælder ‘EnglishmanDentist,' ‘EsteemAudit' og ‘ExplodingCan.'

Ifølge Microsoft udnytter disse tre exploits imidlertid ikke huller i understøttede versioner - det vil sige versioner, der er ældre end Windows 7 og Exchange 2010.

"Kunder, der stadig anvender disse ældre versioner, opfordres til at opgradere til en understøttet version," skriver Microsoft.

Det gælder eksempelvis Windows Vista - som Microsoft pensionerede for en uges tid siden - samt det ældre Windows XP, der ikke er blevet sikkerhedsopdateret siden 2014.

Læs også:

Dorte Toft: Velkommen til smogsamfundet

Microsoft bygger specialdesignet kinesiske Windows 10 med ekstra sikkerhed

WikiLeaks samarbejder med tech-giganter: Deler viden for at lukke CIA's spionhuller

Dansk sikkerhedsekspert efter kæmpe CIA-læk: Derfor skal du ikke frygte aflytning via dit fjernsyn

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job