"De BMW-biler, som vi sælger online, er faktisk bedre udstyret end dem, som vi sælger hos forhandlerne"

"Det interessante er, at de BMW-biler, som vi sælger online, faktisk er bedre udstyret end dem, som vi sælger hos forhandlerne. Der er faktisk 20 procent større omsætning per bil, somvi sælger digitalt."

Artikel top billede

"For bare få år siden besøgte en kunde en BMW-forhandler fire gange inden et bilkøb. Nu er det nede på 1,4 gange.

Og de, som kommer, har researchet hjemmefra. De vil ikke mødes af en sælger hos forhandleren. De vil møde en rådgiver, som kan tage udgangspunkt i deres egen viden og transportbehov.

Derfor har vi nu typisk en '"product genius"-ansat hos forhandleren, som kender produktet ind og ud og kan tage en samtale på det niveau, som kunderne forventer.

Men det kræver, at vi kender kunderne. Og det gør bilindustrien traditionelt ikke. Faktisk kiggede vi på vores viden for et par år siden. Og vi vidste alt om bilerne: Hvornår de var byggede, hvor langt de havde kørt, hvordan servicehistorikken var og så videre.

Men vi vidste ingenting om personerne, der kørte i dem.

Det gjorde, at vi måtte ændre vores tilgang radikalt. Det er en stor forandring for et firma som BMW med 101 års historie - og for de 230.000 mennesker og 4.500 partnere, der arbejder for og med os.

Derfor er alle vores 350 websites samlet nu. Og fra 07:00 til 22:00 kan du købe din bil via hjemmesiden.

Det interessante er, at de BMW-biler, som vi sælger online, faktisk er bedre udstyret end dem, som vi sælger hos forhandlerne. Der er faktisk 20 procent større omsætning per bil, vi sælger digitalt.

For at jeg kan drive den udvikling, skal vi kende vores brugere bedre. Lige nu kender vi cirka 30 millioner brugere fra salg eller gennem andre forretninger som vores car-sharing. Men målet er, at vi skal kende 100 millioner brugere og kunne give dem en personaliseret behandling.

Dr. Rainer Feurer, senior vice president of BMW Group og ansvarlig for den samlede kundeoplevelse, fortalt på Adobe Summit 2017

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Finance Lead

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision