"De BMW-biler, som vi sælger online, er faktisk bedre udstyret end dem, som vi sælger hos forhandlerne"

"Det interessante er, at de BMW-biler, som vi sælger online, faktisk er bedre udstyret end dem, som vi sælger hos forhandlerne. Der er faktisk 20 procent større omsætning per bil, somvi sælger digitalt."

Artikel top billede

"For bare få år siden besøgte en kunde en BMW-forhandler fire gange inden et bilkøb. Nu er det nede på 1,4 gange.

Og de, som kommer, har researchet hjemmefra. De vil ikke mødes af en sælger hos forhandleren. De vil møde en rådgiver, som kan tage udgangspunkt i deres egen viden og transportbehov.

Derfor har vi nu typisk en '"product genius"-ansat hos forhandleren, som kender produktet ind og ud og kan tage en samtale på det niveau, som kunderne forventer.

Men det kræver, at vi kender kunderne. Og det gør bilindustrien traditionelt ikke. Faktisk kiggede vi på vores viden for et par år siden. Og vi vidste alt om bilerne: Hvornår de var byggede, hvor langt de havde kørt, hvordan servicehistorikken var og så videre.

Men vi vidste ingenting om personerne, der kørte i dem.

Det gjorde, at vi måtte ændre vores tilgang radikalt. Det er en stor forandring for et firma som BMW med 101 års historie - og for de 230.000 mennesker og 4.500 partnere, der arbejder for og med os.

Derfor er alle vores 350 websites samlet nu. Og fra 07:00 til 22:00 kan du købe din bil via hjemmesiden.

Det interessante er, at de BMW-biler, som vi sælger online, faktisk er bedre udstyret end dem, som vi sælger hos forhandlerne. Der er faktisk 20 procent større omsætning per bil, vi sælger digitalt.

For at jeg kan drive den udvikling, skal vi kende vores brugere bedre. Lige nu kender vi cirka 30 millioner brugere fra salg eller gennem andre forretninger som vores car-sharing. Men målet er, at vi skal kende 100 millioner brugere og kunne give dem en personaliseret behandling.

Dr. Rainer Feurer, senior vice president of BMW Group og ansvarlig for den samlede kundeoplevelse, fortalt på Adobe Summit 2017

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S