Alvorlig sårbarhed i Android åbner en ladeport for trojanere og ransomware

En sårbarhed i Android gør det i øjeblikket muligt at angribe med både malware og adware. Både trojanere og ransomware kan udnytte sårbarheden.

Artikel top billede

Android-brugerne er i øjeblikket i risiko for at blive udsat for angreb på grund af en sårbarhed, som Google endnu ikke har lukket i styresystemet.

Det meddeler sikkerhedsfirmaet Check Point.

Check Point skriver, at Android-brugere i øjeblikket er i risiko for at blive udsat for adskillige typer angreb, heriblandt også angreb med ransomware og trojanere.

Det skyldes en sårbarhed i en af Androids sikkerhedsmekanismer.

Sårbarheden ligger i den måde, som en app beder om tilladelse til at tilgå forskellige ressourcer og data på enheden på.

En af de mere avancerede tilladelser kaldes SYSTEM_ALERT_WINDOW, som brugeren selv manuelt skal aktivere.

Denne tilladelse betyder også, at en app kan afvikles oven på en anden app, uden at brugeren får besked om det.

"Dette indebærer et signifikant potentiale for adskillige ondsindede teknikker, heriblandt svindel-annoncer, phishing scams, click-jacking og overliggende vinduer, hvilket er almindeligt med trojanere," skriver Check Point.

"Det kan også misbruges af ransomware til at skabe en vedholdende 'on-top' skærm, der vil forhindre ikke-tekniske brugere i at få adgang til deres enheder."

Læs også: Samsung og Apple står i stampe på smartphone-markedet - men tre kinesiske selskaber buldrer frem

Google er blevet gjort opmærksom på sårbarheden og har svaret Check Points sikkerhedsfolk, at det er noget, der bliver taget hånd om i den kommende Android-version, Android O.

En af udfordringen i at lukke hullet er, at tilladelsen også anvendes af helt lovlige apps, eksempelvis Facebook.

Check Point anbefaler i orienteringen, at man som Android-bruger i øjeblikket er ekstra på vagt over for mistænkelige apps.

Eksempelvis kan man tjekke andre brugeres kommentarer til appen, og man kan sikre sig, at man kun giver tilladelser til appen, der rent faktisk forekommer relevante og rimelige.

Læs også:

Populær gratis-software udsender advarsel: Pas på trojaner i vores software

Microsoft hastelapper 'crazy bad' sårbarhed: Du skal opdatere dit system med det samme

Sørg for at opdatere omgående: Microsoft lukker for 55 sårbarheder - flere er allerede blevet udnyttet af hackere

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S