Alvorlig sårbarhed i Android åbner en ladeport for trojanere og ransomware

En sårbarhed i Android gør det i øjeblikket muligt at angribe med både malware og adware. Både trojanere og ransomware kan udnytte sårbarheden.

Artikel top billede

Android-brugerne er i øjeblikket i risiko for at blive udsat for angreb på grund af en sårbarhed, som Google endnu ikke har lukket i styresystemet.

Det meddeler sikkerhedsfirmaet Check Point.

Check Point skriver, at Android-brugere i øjeblikket er i risiko for at blive udsat for adskillige typer angreb, heriblandt også angreb med ransomware og trojanere.

Det skyldes en sårbarhed i en af Androids sikkerhedsmekanismer.

Sårbarheden ligger i den måde, som en app beder om tilladelse til at tilgå forskellige ressourcer og data på enheden på.

En af de mere avancerede tilladelser kaldes SYSTEM_ALERT_WINDOW, som brugeren selv manuelt skal aktivere.

Denne tilladelse betyder også, at en app kan afvikles oven på en anden app, uden at brugeren får besked om det.

"Dette indebærer et signifikant potentiale for adskillige ondsindede teknikker, heriblandt svindel-annoncer, phishing scams, click-jacking og overliggende vinduer, hvilket er almindeligt med trojanere," skriver Check Point.

"Det kan også misbruges af ransomware til at skabe en vedholdende 'on-top' skærm, der vil forhindre ikke-tekniske brugere i at få adgang til deres enheder."

Læs også: Samsung og Apple står i stampe på smartphone-markedet - men tre kinesiske selskaber buldrer frem

Google er blevet gjort opmærksom på sårbarheden og har svaret Check Points sikkerhedsfolk, at det er noget, der bliver taget hånd om i den kommende Android-version, Android O.

En af udfordringen i at lukke hullet er, at tilladelsen også anvendes af helt lovlige apps, eksempelvis Facebook.

Check Point anbefaler i orienteringen, at man som Android-bruger i øjeblikket er ekstra på vagt over for mistænkelige apps.

Eksempelvis kan man tjekke andre brugeres kommentarer til appen, og man kan sikre sig, at man kun giver tilladelser til appen, der rent faktisk forekommer relevante og rimelige.

Læs også:

Populær gratis-software udsender advarsel: Pas på trojaner i vores software

Microsoft hastelapper 'crazy bad' sårbarhed: Du skal opdatere dit system med det samme

Sørg for at opdatere omgående: Microsoft lukker for 55 sårbarheder - flere er allerede blevet udnyttet af hackere

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly