Dansk-stiftede Zendesk på vej med europæiske masse-ansættelser

Zendesk vil mere end fordoble antallet af medarbejdere i virksomhedens europæiske hovedkvarter.

Artikel top billede

Den dansk-stiftede iværksætter-succes Zendesk forbereder sig på en massiv ekspansion i den irske hovedstad Dublin, hvor virksomheden snart skal masse-ansætte 300 folk.

Det skriver den irske avis Irish Times.

Ifølge avisen vil ansættelserne ske over de kommende par år, og dermed vil Zendesk europæiske hovedkontor i Dublin komme til at tælle 500 personer.

Udvidelsen betyder, at Zendesk næste år bliver nødt til at flytte ind i en nyopført seks-etagers bygning i Dublin.

Zendesk satser ifølge Irish Times primært på at ansætte ingeniører, iOS og Androids-udviklere, DevOps-folk, infrastruktur-folk og product managers.

“Det bliver en udfordring at udfylde 300 ekstra positioner, men jeg har været i branchen i mere end 30 år, og folk har altid hævdet, at det er blevet sværere at finde gode folk. Men det mener jeg ikke. Hvis du planlægger langt nok ud i fremtiden og har en strategisk tilgang, så er det ikke et problem,” siger Colum Twomey, der er vice president of product engineering hos Zendesk til Irish Times. 

Stiftet i København, hovedkvarter i San Francisco

Zendesk har sit globale hovedkvarter i San Francisco og virksomheden er børsnoteret på New York Stock Exchange, men den blev i 2007 stiftet i København af Mikkel Svane, Morten Primdahl, and Alexander Aghassipour

I dag har Zendsk knap 1600 ansatte over hele verden, 100.000 kunder og en markedsværdi på cirka 19 milliarder danske kroner.

Computerworld fortalte for nylig hele historien om stiftelsen af Zendesk.

Den kan du læse her:

Historien om kæmpe-successen Zendesk: Kronede sin succes med at feje gader i San Francisco

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Product Manager - Customer Engagement

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice