Tyveri af 143 millioner menneskers data kunne være forhindret: It-afdelingen skulle bare have kørt en softwareopdatering

Hackerangrebet på kreditbureauet Equifax kunne være stoppet, hvis virksomheden havde installeret en to måneder gammel patch. Nu trækker to topchefer sig med omgående virkning.

Artikel top billede

Kreditbureauet Equifax kunne have forhindret hackere i at stjæle følsomme oplysninger om 143 millioner mennesker ved at opdatere et stykke software.

Hackerne brød ind hos Equifax via en sårbarhed i webapplikationen Apache Struts, der bruges til at udvikle java-baserede applikationer - en sårbarhed, der allerede var udsendt patch til.

”Vi ved, at de kriminelle udnyttede en sårbarhed i en amerikanske website-applikation. Sårbarheden var Apache Struts CVE-2017-5638. Vi samarbejder fortsat med politiet om at efterforske sagen,” skriver Equifax i en pressemeddelelse.

Ifølge kreditbureauet foregik hackerangrebet i midten af maj, men Apache udsendte en patch til den pågældende sårbarhed mere end to måneder før.

Dermed kunne hele miséren tilsyneladende være undgået, hvis Equifax havde opdateret sin software.

Fredag fik skandalen så konsekvenser øverst i Equifax, da det kom frem, at både sikkerhedschefen og informationschefen stopper i virksomheden.

Læs også: Equifax leverer den værste håndtering af et hackerangreb nogensinde: Det kan danske virksomheder lære af skandalen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car