Tyveri af 143 millioner menneskers data kunne være forhindret: It-afdelingen skulle bare have kørt en softwareopdatering

Hackerangrebet på kreditbureauet Equifax kunne være stoppet, hvis virksomheden havde installeret en to måneder gammel patch. Nu trækker to topchefer sig med omgående virkning.

Artikel top billede

Kreditbureauet Equifax kunne have forhindret hackere i at stjæle følsomme oplysninger om 143 millioner mennesker ved at opdatere et stykke software.

Hackerne brød ind hos Equifax via en sårbarhed i webapplikationen Apache Struts, der bruges til at udvikle java-baserede applikationer - en sårbarhed, der allerede var udsendt patch til.

”Vi ved, at de kriminelle udnyttede en sårbarhed i en amerikanske website-applikation. Sårbarheden var Apache Struts CVE-2017-5638. Vi samarbejder fortsat med politiet om at efterforske sagen,” skriver Equifax i en pressemeddelelse.

Ifølge kreditbureauet foregik hackerangrebet i midten af maj, men Apache udsendte en patch til den pågældende sårbarhed mere end to måneder før.

Dermed kunne hele miséren tilsyneladende være undgået, hvis Equifax havde opdateret sin software.

Fredag fik skandalen så konsekvenser øverst i Equifax, da det kom frem, at både sikkerhedschefen og informationschefen stopper i virksomheden.

Læs også: Equifax leverer den værste håndtering af et hackerangreb nogensinde: Det kan danske virksomheder lære af skandalen

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS