Microsoft dropper Skype for Business: Microsoft Teams overtager i stedet

Microsoft Teams-tjenesten er ikke mere end et år gammel, men nu skal det helt erstatte Skype for Business

Artikel top billede

Microsoft har så stor tro på sin Teams-tjeneste, at kodegiganten nu erstatter Skype for Business med tjenesten.

Det fortæller Microsoft ved dette års Ignite-konference i Orlando, Florida, hvor Microsoft deler sine fremtidsplaner.

I de planer indgår at lukke for Skype for Business og erstatte det med Teams.

Det skriver blandt andet The Verge.

Skype for Business overtog selv rollen som kommunikationssoftware for virksomheder efter Microsofts Lync-tjeneste i 2015.

Da Microsoft sidste år udgav Teams som en del af Office 365 for Business-pakken, var det tydeligt, at Skype for Business måtte lade livet en dag, da Teams har integreret de fleste af Skypes funktioner.

Du kan læse mere om Microsoft Teams funktioner i vores gennemgang her: Prøvekørt: Microsoft Teams samler virksomhedens kommunikation og Office 365 på én platform - og du bør teste det

Teams er et hold- og gruppeopbygget chatprogram, som i høj grad minder som Slack, et lignende kommunikationsprogram til virksomheder, der har stor udbredelse i særligt USA.

Microsoft slår ikke Skype for Business ihjel lige med det samme.

Der udkommer en ny version af Skype for Business Server næste år til de virksomheder, der endnu ikke er klar til at tage skiftet til Teams, men fremad bliver det Teams, der bliver prioriteret fra Microsofts side. 

Har din virksomhed en Office 365 Business-aftale, kan du hente og afprøve Teams.

Læs også:

Ny Microsoft-tjeneste skal hjælpe teams med at arbejde bedre sammen 

Microsoft vil satse på disse seks industrier - rummer enormt potentiale for gevinst

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job